Europoslanci o Čapím hnízdě: Kauza rezonuje, Česko má z ostudy kabát

Forum24.cz
1. ledna 2018, autor: Johana Hovorková, Tereza Anna Štegmannová, Foto: ČTK/SF.

Deník FORUM 24 položil několik otázek českým europoslancům, kteří z Bruselu sledují kauzu Čapí hnízdo. Jsou to právě oni, kdo přímo na místě vidí také důsledky, jaké problém premiéra Andreje Babiše České republice způsobil. Ptali jsme se Michaely Šojdrové, Jaromíra Štětiny, Kateřiny Konečné a Miroslava Pocheho.

Pokládali jsme následující otázky:

Jak se díváte na to, že český premiér je předmětem vyšetřování OLAF a že závěrečnou zprávu odmítá zveřejnit české ministerstvo financí?

Má celá aféra – a zároveň fakt, že menšinová vláda hnutí ANO nemá důvěru – vliv na kredibilitu Česka v EU?

Může kauza ovlivnit další čerpání dotací pro ČR?

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

Jsem přesvědčena, že zpráva OLAF musí být zveřejněna. Jde o veřejné prostředky a není důvod informace o nich tajit. Také proto jsem požádala OLAF o zaslání zprávy i mně, jako poslankyni EP.

Neoprávněné použití finančních prostředků z evropského fondu premiérem ČR zpochybňuje českou vládu, bohužel již samotné trestní oznámení zpochybňuje pozici premiéra. Vláda je garantem pro čerpání fondů EU, oslabení její pozice také snižuje šance na jejich efektivní čerpání. Premiér by měl odpovědně reagovat.

Kateřina Konečná (KSČM)

Hra na zveřejnění nebo nezveřejnění zprávy mi přijde směšná. Přece všichni víme, že se zpráva dříve nebo později na veřejnost dostane. Spíše mám pocit, že na ministerstvu financí je panika, jak zprávu interpretovat, aby nepoškodila jejich šéfa Andreje Babiše.

Vyšetřování OLAF českého premiéra poškozuje jeho prestiž a kredibilitu při vyjednávání na Evropské úrovni, snižuje to jeho manévrovací prostor razantně se postavit některým pro Českou republiku nevýhodným věcem. To pro Českou republiku není dobré. Jinak z celkového evropského pohledu na Českou republiku v kontextu Polska, Maďarska či událostí v Katalánsku je to minoritní problém. A ani si nemyslím, že to ovlivní čerpání evropských dotací v budoucnu. Podvody na čerpání evropských dotací se děly u nás i jinde.

Jaromír Štětina (TOP 09)

Premiér Babiš není jen předmětem vyšetřování OLAF, ale zejména předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení v ČR. Ministerstvo financí pracuje podle slavného pravidla: Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Česko má díky svému premiérovi z ostudy kabát.

Kauza nejen že ovlivní čerpání dotací, ale posune celou Českou republiku v EU na vedlejší kolej.

Miroslav Poche (ČSSD)

Já stále věřím, že Ministerstvo financí ČR závěrečnou zprávu zveřejní, a to v jejím plném znění. Musejí si být vědomi, že utajování natolik sledované kauzy je nesmysl a jen to vyvolává další nedůvěru a pochybnosti. Je zjevné, že OLAF nalezl pochybení a minimálně doporučí vrácení dotace.

Kauza kolem Čapího hnízda v Bruselu rezonuje. Velmi proto záleží, jak se k ní postaví vláda i ostatní zákonodárci. Kredibilita ČR však nestojí pouze na této kauze. V případě nedůvěry menšinové vlády hnutí ANO myslím, všichni respektují fakt, že hnutí ANO má právo na čas k vyjednávání a současná situace ještě nemusí být konečná. Naopak negativně vnímají možnou tichou podporou KSČM či SPD s extremistickými postoji. Situaci a další vývoj v Bruselu bedlivě sledují.

Myslím, že mnohem větším problémem je skutečnost, že obecně málo čerpáme. Nechci tím říct, že dění kolem vyšetřování nebude mít žádný dopad. Komise bude s velkou pravděpodobností dávat více pozor na žádosti i čerpání dotací ČR a vše důsledněji sledovat. Nicméně neočekávám, že by kauza měla zásadní vliv na naše čerpání.

Leave a Reply

Your email address will not be published.