Štětinovo hnutí podalo trestní oznámení na SPD za šíření poplašné zprávy o Evropské unii

seznamzpravy.cz,
21. května 2019, autor: ČTK

Hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) podalo trestní oznámení na hnutí Svoboda a přímá demokracie. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. V předvolebních tiskovinách se podle ESO dopustila SPD šíření poplašné zprávy, když obsahovaly informaci o tom, že Evropská unie nutí Čechy jíst nekvalitní potraviny. Šéf SPD Tomio Okamura označil oznámení za zoufalou křeč těsně před volbami.

„Ke spáchání skutku došlo vydáním a rozsáhlým plošným šířením nepravdivého sdělení, že EU nás nutí jíst zkažené maso a nekvalitní potraviny,“ tvrdí ESO. Podle hnutí je sdělení lživé a záměrně bez reálného podkladu způsobuje obavy a znepokojení značné části obyvatel ČR o zdraví či život.

„Je to zoufalá křeč eurohujerů a podpůrců politiky Bruselu těsně před volbami do Evropského parlamentu, protože ví, že jim teče do bot,“ řekl ČTK k trestnímu oznámení Okamura.

Trestní oznámení na SPD podala minulý týden i jednička kandidátky KSČM do eurovoleb Kateřina Konečná. Podle komunistů se SPD dopustila v kampani úmyslného trestného činu pomluvy, když ve třech milionech vydání svých novin uvedla, že europoslanci KSČM podpořili přijímání migrantů do Česka. Okamura si za vyjádřením stojí a za trestním oznámením vidí nízké preference komunistů.

Češi budou tento pátek a sobotu rozhodovat o 21 europoslancích ze 749 křesel Evropského parlamentu. Mohou vybírat z 39 volebních lístků. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu.