Zaměřeno na ruskou propagandu a dezinformace: Europoslanci varují před zásahy do voleb prezidenta

info.cz
17. ledna 2018, autor: ČTK, luš, Foto: EP.

Varování před šířením ruské propagandy a falešných zpráv jako součásti doktríny Kremlu k oslabení a zničení nepřítele na starém kontinentu převládaly dnes v rozpravě v Evropském parlamentu. Z druhé strany zněla obvinění z pokrytectví a z vytváření ruského obětního beránka, který má nést vinu za neschopnost, neúspěchy a neoblíbenost evropských politiků. Nechyběla ani výstraha před ruským zasahováním do českých prezidentských voleb.

Evropská komise ústy svého člena, Juliana Kinga, přislíbila, že na jaře předloží návrhy, jak lépe bojovat „proti úmyslným dezinformacím, aniž bychom postihli svobodu projevu“, nezřídí tedy žádné „ministerstvo pravdy“. Podle komisaře „dezinformační práce Kremlu obsahuje tisíce příkladů“.

„Musíme zabránit přímému financování (proruských) politiků z Ruska, nelze připustit takovou podporu protidemokratických sil. Musíme odstrašit Kreml od vysílání dezinformací,“ volala lotyšská zástupkyně nejsilnějšího poslaneckého klubu Sandra Kalnieteová. „Spojenci Kremlu by si své počínání rozmysleli, kdyby věděli, že je čeká postih,“ dodala.

Připustila současně, že evropská reakce na ruskou hrozbu dosud „nevyrostla z dětských střevíčků“ a že v této sféře „neexistuje náhrada za kvalitní žurnalistiku“, která by se měla těšit unijní podpoře, protože jinak „zůstaneme na pospas kremelským trollům v sociálních médiích“.

„Chceme fakta, z Ruska se dělá obětní beránek,“ oponoval Jörg Meuthen, předseda Alternativy pro Německo a vybízel kolegy, ať ve skleníku neházejí kamenem. „Proč o tom nehovoříme přímo s ruskými poslanci? Opravdu si myslíte, že lidé hlasují tak, jak chce Moskva?“ divil se italský europoslanec Mario Borghezio z Ligy severu. „Připadám si, jako kdybych seděl na ústředním výboru sovětských komunistů. Tolik tu slyším o nepřátelích,“ přisadil si polský euroskeptik Janusz Korwin-Mikke. „Je to politická paranoia, která má zabránit dobrým vztahům s Ruskem,“ usoudil o tématu debaty Javier Couso Permuy z řad španělské levice.

„Putin je gangster v čele gangsterského státu, který utrácí miliardy na podkopání demokracie. Ale neházejte na Rusko vlastní chyby: jste nepopulární vinou hospodářské stagnace a migrace. Přeceňujete Putina, svou neoblíbenost jste si sami zavinili,“ vzkázal unijnímu „hlavnímu proudu“ Gerard Batten z protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

„Není možné, aby pravda a lež stály vedle sebe a vedly rovnocennou demokratickou debatu,“ oponoval euroskeptikům německý křesťanský demokrat Elmar Brok. „Jestli dovolíme Putinovi měnit hranice mezi pravdou a lží, tak zvítězí,“ varoval jeho kolega Michael Gahler. „Stokrát opakovaná lež o EU se stává pravdou,“ zdůraznil český europoslanec Tomáš Zdechovský ze stejného klubu evropských lidovců a připomněl roli nacistické propagandy při holokaustu. „Proto apeluji, abychom přidali peníze na boj proti jakékoliv propagandě,“ dodal. Jeho kolega Jaromír Štětina upozornil, že s kremelskou propagandou v EU válčí tým čítající jen 15 lidí – a i Česko je zaplaveno nesmyslnými zprávami a další várka lží se podle něj snáší na Jiřího Drahoše coby soupeře Miloše Zemana v prezidentských volbách.

Leave a Reply

Your email address will not be published.