Zemětřas

Na Chebsku počtvrté v krátké době měřili Richterovou stupnicí třesení země. To otřesy pod židlemi předáků ODS, ČSSD a KDUČSL, pokud k nim dojde po volbách, půjdou změřit klidně podle oka.
Pokojně mohou jít do voleb pouze zelení a komunisté. Lapidárně sděleno, zelení nic nemají, jediného senátora Štětinu spíš tají, a když tedy nic nezískají, prostě jen splní očekávání. Krajské a senátní volby nejsou jejich generální téma, o život půjde Bursíkovi až ve volbách do Sněmovny.
Komunisté mohou spoléhat na stabilitu své voličské základny, a laskavé preference je pravděpodobně nezklamou. Proplouvají politikou bez odpovědnosti i bez skandálů, a tedy s jistotou parlamentních křesel za dva roky.
V ostatních třech stranách se předsedové mají o co bát. Mirek Topolánek ví, že pro ODS může skončit ojedinělá krajská top-sezóna s 12 hejtmany (a jedním primátorem Pavlem Predátorem Bémem). Sám by považoval za úspěch devět hejtmanských křesel. To by bylo slušné, ale víc než o počet jde o to, na koho by padla vina za „ztracené“ kraje. Těžko to předseda svede na špatnou práci krajských šéfů, ti přece i podle Klause hrají (na rozdíl od pražského vedení) onu první politickou ligu. Takže spíš to vypadá na obrázek předsedy, který svými kroky ničí práci hejtmanů.
Stejná top-sezóna může pro ODS skončit i v Senátu, kde mají modří nevídanou nadpoloviční většinu. Tady už nehraje roli, jestli prohrají dva nebo tři senátory, protože stačí i jeden. Ztratí totiž horní komoru coby zaručenou pojistku proti nehodám ve Sněmovně. Všechna Topolánkova dosavadní volební vítězství ztratí cenu, budou-li mít jeho protivníci ve straně na kongresu sebemenší záminku odstranit ho z čela.
Jiří Paroubek by i jednoho hejtmana a jednoho senátora navíc mohl považovat za úspěch, kdyby silácky nesliboval své drtivé vítězství. Pravda, kdo si nevěří, ten nevyhrává, ale nasazená laťka – minimálně 4 hejtmani a 14 senátorů – to by musel být excelentně zvládnutý flop.
Předseda ČSSD teď hraje o všechno, protože v případě výbuchu (volič je nevyzpytatelný a účast ve volbách nejistá) dopadne vina na něho a zemětřesení se ze západních Čech přesune pod Lidový dům.
Jiřímu Čunkovi hrozí, že svého jediného hejtmana na donedávna lidovecké jižní Moravě ztratí. Ubude-li mu navíc někdo z 11 senátorů, může očekávat, že všechny maléry, které dosud ustál, mu vlastní strana hodí na hlavu coby viníkovi neúspěchu.