Ruská letadla útočí na syrskou opozici. Kreml se své podpory pro syrského prezidenta Asada nevzdává. Přitom Asad podle západu brzdí vyřešení uprchlické krize. Dá se v této situaci předpokládat, že by západ a Rusko začali kvůli uprchlíkům spolupracovat?
„Pokud máme někde s Ruskem společné bezpečnostní zájmy, je to boj proti islámskému terorismu. Měli bychom hledat cesty ke spolupráci,“ řekl v Pro a proti bývalý europoslanec Libor Rouček.
„Z dlouhodobějšího hlediska hrozí nebezpečí islámského radikalismu Evropě i Rusku. 14 procent populace v Rusku jsou muslimové. V roce 2100 by většina obyvatel Ruska mohla být muslimská. V Islámském státě bojuje až 7 tisíc lidí s ruským pasem. Je to nebezpečí jak pro Rusko, tak pro západ.
Na rozdíl od Ruska není západ v Sýrii silný vojensky ani politicky. Rusko má výhodu. „To je problém pro vojenské i diplomatické řešení konfliktu. Ruské bombardování bude mít za následek více uprchlíků. Problém nemá krátkodobé řešení.“
Důvod k postupu, který Rusko zvolilo, je jasný. Rusko chce obnovit svoji velmocenskou pozici. „Chce být vnímáno jako protějšek USA, jak tomu bylo v době studené války. Sýrie je poslední země, kde je Rusko přítomné.“
Syrský konflikt by mohl upevnit pozici ruského prezidenta Vladimira Putina. „Rusko je uprostřed hluboké ekonomické krize. Má nevyřešený problém na Ukrajině, popularita Putina upadá.“
Podle europoslance Jaromíra Štětiny Moskva dokonale zneužívá současnou nebezpečnou situaci. „Islamistický teror je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro nás. Islámský radikalismus je pro Rusko politický prostředek, když Putin tvrdí, že pravoslavné Rusko zachraňuje Evropu.“
Rusko prodloužilo válku v Sýrii tím, že do konfliktu vstoupilo. „Zásah Ruska zachránil Bašára Asada, jeho vojenské jednotky totiž byly v těžké defenzivě. Putin se profiluje jako ten nejsilnější, kdo dokáže vzdorovat Američanům.“
Kdyby Rusko nevstoupilo do konfliktu v Sýrii, nemělo by koho podporovat. „za uprchlickou krizi může celá Evropská unie, která situaci nezvládla. „Všech 28 států může za to, že nám tady desetitisíce uprchlíků bloudí po Evropě.“
Celý rozhovor si můžete přehrát zde.