Zápisník z Malé Strany

* Premiér Mirek Topolánek chce vylepšit vztahy s novináři. Zavedl pravidelné dýchánky na úřadu vlády, které prý ale skončí okamžitě, jakmile by na nich začaly padat „útočné a neseriózní dotazy“. Jak to říkal onen bolševický papaláš ve Smoljakově filmu Nejistá sezona? Satira ano, soudruzi, ale musí být objektivní a pozitivní. * O několika ministrech se po vládních a stranických chodbách začalo šířit, že brzy skončí. Nejhůře jsou na tom asi Vlasta Parkanová a Jiří Pospíšil, jimž ministerský předseda jmenovitě vyslovil plnou důvěru. Po těchto slovech se v české politice obvykle už pro jistotu začínají vyklízet šuplíky. * Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg používá k podpalování své dýmky zapalovač s portrétem Che Guevary. Český diplomat s modrou krví a argentinský rudý řezník, to je symbióza dosti překvapivá.
* Prezident Václav Klaus si vyrobil dalšího nepřítele v kulturních kruzích.
O filmech režiséra Jana Hřebejka řekl: „Má to takový nádech povolené komunální satiry jako v Dikobrazu.“ * S ČSSD by přišla majetková přiznání, ženské kvóty…
a také školní uniformy. Stínová ministryně školství, poslankyně Vlasta Bohdalová je chce prosazovat, protože prý stírají sociální rozdíly a budují hrdost dítěte na jeho školu. Mezi mladými tím strana ale asi moc nezaboduje. * Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř se oženil s dcerou bývalého ministra zdravotnictví z téže strany Luďka Rubáše. Snad sňatek uvnitř rodiny modroptáčníků nepředstavuje žádné genetické nebezpečí. * Předseda Strany zelených Martin Bursík si na biofarmě v Sasově u Jihlavy vyzkoušel, jak se zahánějí malí vepři do ohrádky. Že by to byl nácvik komunikace s vlastním poslaneckým klubem před dalšími reformními zákony? * Opoziční lídr Jiří Paroubek si spolu s několika vysokými spolustraníky naplánoval další, nyní šestidenní cestu do Číny. Pozorujme oči socialistů, jejich tíhnutí k říši středu začíná být už krajně podezřelé!
* Prostořeká senátorka Liana Janáčková uspořádala v Ostravě slet dvaceti svých kolegyň z osmi zemí Evropy. Dámy mají debatovat o roli žen v politice, jinak ale jejich týdenní program připomíná spíše itinerář poznávacího zájezdu po Česku. * Zelený senátor JaromírŠtětina se už dočkal odpovědi na otázku, zda se čeští komunisti tím, že nechtějí americký radar, nedopouštějí vlastizrady.
Parlamentní institut na jeho přání vyhotovil devatenáctibodovou analýzu problému. Z ní vyplývá totéž, co by se Štětina dověděl, kdyby se v parlamentu zeptal vrátného: totiž žesenátorova teorie je čirá pitomost.

Obrázek

Foto popis|