Zákazem slova nelze zakázat myšlenku

PRAHA (ku) – Měla by být v České republice zákonem výslovně zakázána propagace komunismu? Na tuto otázku odpovídaly v nedělním poledním pořadu na Primě předsedkyně petičního výboru sněmovny Zuzka Rujbrová (KSČM) aministryně školství Petra Buzková (ČSSD).

 »Jsem přesvědčena, že v roce 2005 nikdo nemůže myslet vážně zakazovat některá slova, byť jde o slovo komunismus, komunistický, slovo, které je součástí názvu KSČM. Tedy strany, která oslovuje zhruba 20 procent občanů a která je součástí naší parlamentní demokracie. Myslím si, že to dokonce nemyslí vážně ani předkladatelé návrhu, který jsem se zatím marně pokoušela na internetu vyhledat,« prohlásila Rujbrová. Sdělila, že jistě i oni si uvědomují, že sotva mohou zakázat, aby se »kladivem zatloukaly hřebíky, a aby na zahradách rostly třešně, a že zákazem slova nemohou zakázat myšlenku,« doplnila. Proto zastává názor, že jde o »určité plácnutí do vody a čekání, jestli se voda rozčeří. A o snahu být opět vidět, což se senátorům ne vždy daří,« uvedla Rujbrová.

»Já si nemyslím, ani že je to plácnutí do vody, ani že je to snaha o nějaké laciné se zviditelňování. Chápu, že v této zemi žije ještě obrovská skupina lidí, pro které symboly komunismu znamenají určité trauma,« oponovala Buzková. Připomněla, že diskuse, kterou sociální demokracie aktivně podporovala, tu byla na samém počátku 90. let. »Teď je rok 2005, což je 15 let od převratu. A připadá mi poněkud problematické v dnešní době tuto otázku řešit. Bylo by to velmi složité. Myslím si, že návrh, jak byl senátory podán, je skutečně problematický. Podle něj by mohlo dojít k tomu, že kdo by např. veřejně projevil sympatie ke komunistickému hnutí nebo ke komunistické straně, mohl by být potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta,« podtrhla. Takto koncipovaný zákon dnes Buzková nepodpoří.

Připomeňme, že někteří senátoři v čele s Jaromírem Štětinou a Martinem Mejstříkem požadují uzákonit zákaz propagace komunismu jako zločinné ideologie. Nejde jim o nic jiného než o to, aby KSČM byla zahnána do kouta, a pokud by chtěla nadále působit na české politické scéně, musela by změnit název.