Vesecká si vyžádá podklady k případu státního zástupce Obsta

Brno 25. května (ČTK) – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká si vyžádá od obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 podklady k případu přerovského státního zástupce Radima Obsta a zváží, jaká další opatření podnikne. Učiní tak na základě impulzu senátoraJaromíra Štětiny, podle něhož Obst pravděpodobně neoprávněně získal bezpečnostní prověrku. ČTK to dnes řekl mluvčí nejvyšší žalobkyně Jiří Bigas. Obst dozoruje vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka podezřelého z korupce.

Štětina v uplynulých dnech zaslal Vesecké dopis, v němž jí požádal, aby nechala prověřit oprávněnost bezpečnostní prověrky pro Obsta. Vesecká pak se senátorem o problému jednala osobně.

Podle Štětiny neměla státní zástupkyně Hana Vrbová, podle níž Obst získal prověrku řádně, k dispozici svazky Bezpečnostní informační služby (BIS), které se přerovského žalobce týkají. „Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů, bývalých pracovníků BIS Petra Částečky a Vladimíra Hučína, obsahují důkazy, že Radim Obst obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně,“ uvedl Štětina v prohlášení zaslaném ČTK v uplynulých dnech.

V dopise Vesecké pak uvedl, že po rozhovoru s Vrbovou „nabyl dojmu, že jí policie nepředložila fakta, která obsahují uvedené svazky, a uvedla tak paní státní zástupkyni v omyl“. Protikorupční policie takové nařčení ale odmítá.

Podle senátora by se ale měla Vesecká sama seznámit s obsahem svazků BIS a na základě získaných informací rozhodnout o tom, zda je třeba prověřit oprávněnost Obstovy prověrky. Za jak dlouho by mohla nejvyšší státní zástupkyně o kauze rozhodnout se neví.

Štětina už požádal o odtajnění příslušných svazků s názvy Silon, Dýka, Hrob a Špunt. Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl ČTK sdělit, co konkrétně uvedené svazky obsahují.

Štětina o údajné spolupráci Obsta s StB hovořil na začátku února v Senátu při jednání horní komory o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Svá tvrzení, která Obst odmítá, uveřejnil také v Lidových novinách. Štětina tvrdí, že Čunkova kauza má politické pozadí, což podle něj dokazuje fakt, že dozorem v případu byl pověřen Obst.

Vladimír Klepáč fcz