Vesecká dá na Štětinu, prověří případ Obst

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se hodlá seznámit s podklady k případu přerovského státního zástupce Radima Obsta. Vyžádá si je od obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 a zváží, jaká další opatření podnikne. Učiní tak na základě impulzu senátora Jaromíra Štětiny, podle něhož Obst pravděpodobně neoprávněně získal bezpečnostní prověrku. Sdělil to mluvčí nejvyšší žalobkyně Jiří Bigas. Obst dozoruje vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka podezřelého z korupce.

Štětina v uplynulých dnech zaslal Vesecké dopis, v němž ji požádal, aby nechala prověřit oprávněnost bezpečnostní prověrky pro Obsta. Vesecká pak se senátorem o problému jednala osobně.

Podle Štětiny neměla státní zástupkyně Hana Vrbová, podle níž Obst získal prověrku řádně, k dispozici svazky Bezpečnostní informační služby (BIS), které se přerovského žalobce týkají. „Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů, bývalých pracovníků BIS Petra Částečky a Vladimíra Hučína, obsahují důkazy, že Radim Obst obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně,“ uvedl Štětina.

V dopise Vesecké pak uvedl, že po rozhovoru s Vrbovou „nabyl dojmu, že jí policie nepředložila fakta, která obsahují uvedené svazky, a uvedla tak paní státní zástupkyni v omyl“. Protikorupční policie takové nařčení odmítá.

Podle senátora by se však měla Vesecká sama seznámit s obsahem svazků BIS a na základě získaných informací rozhodnout o tom, zda je třeba prověřit oprávněnost Obstovy prověrky. Za jak dlouho by mohla nejvyšší státní zástupkyně o kauze rozhodnout, se neví.
Štětina už požádal o odtajnění příslušných svazků s názvy Silon, Dýka, Hrob a Špunt.

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl sdělit, co konkrétně uvedené svazky obsahují.
Štětina o údajné spolupráci Obsta s StB hovořil na začátku února v Senátu při jednání horní komory o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Svá tvrzení, která Obst odmítá, uveřejnil také v Lidových novinách. Štětina tvrdí, že Čunkova kauza má politické pozadí, což podle něj dokazuje fakt, že dozorem v případu byl pověřen Obst.