Vedení lidovců Čunkovi věří

PRAHA – Plnou důvěru vedení KDU-ČSL má po včerejšku předseda strany Jiří Čunek, kterého policie obvinila z korupce. Stranickým špičkám předložil materiály, které mají dokazovat jeho nevinu.
Čunek zůstává ve vládě i v čele KDU-ČSL. Předsednictvo strany z předložených listin usoudilo, že se ničeho nezákonného nedopustil a ke korupci nebyl důvod. Dokumenty prý svědčí o tom, že peníze ukládal na účet dříve, než se stal starostou Vsetína. Vedení věří v jeho nevinu, i v to, že případ se nebude protahovat. Nevidí důvod, aby předseda strany rezignoval na vládní a stranické funkce. Vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a senátor Jiří Čunek popsal podrobně svým nejbližším spolupracovníkům okolnosti svého případu, který se týká jeho působení ve funkci vsetínského starosty před pěti lety.
Policie ho podezřívá z toho, že v únoru 2002 dostal půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek se cítí nevinný a chce se očistit, úplatek popírá i H&B Real. Proti svému obvinění podal Čunek stížnost, o níž má státní zástupkyně rozhodnout příští týden. Místopředseda lidovců David Macek vnímá tuto stížnost jako oprávněnou. »Jiří Čunek je pravý izraelita, ve kterém není lsti,« řekl. Čunek s novináři po jednání nemluvil. »To, že za mnou předsednictvo stojí, je pro mne velké povzbuzení. Zvlášť v době, kdy tato aféra způsobuje mně i mé rodině vypětí,« tlumočil jeho slova mluvčí strany Martin Horálek.
»Myslíme si, že postup policie daleko přesahuje to, na čem je založeno trestní obvinění. Věříme, že pan Čunek bude očištěn,« sdělila předsedkyně klubu KDU-ČSL ve Sněmovně Michaela Šojdrová. »Jsem skálopevně přesvědčený, že v celé kauze je nevinný a doufám, že příslušné orgány budou rychle jednat tak, aby jeho obvinění ukončily. Celé obvinění se mi zdá velice vykonstruované,« dodal místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek.
Zástupci koalice se vyjadřují k případu rezervovaně, Čunka přímo nevyzývají k demisi, mnozí však považují jeho dlouhodobé působení ve vládě za neudržitelné. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek považuje kauzu za zpolitizovanou a dává mu čas se očistit. Předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak včera opakovaně vyzval Čunka k rezignaci. Korupční aféra podle něj zhoršuje pozici ČR v EU. Obvinil také senátora Jaromíra Štětinu (za SZ), že jeho výpady proti státnímu zástupci Radimu Obstovi, který má Čunkovu kauzu na starosti, hraničí se snahou zasahovat do nezávislého vyšetřování. Štětina obvinil Obsta ze spolupráce s StB a z toho, že se podílel na »politickém spolčení« v kauze Vladimíra Hučína. »Nejvíc mi vadí, že Jiří Čunek je pasivní a hraje o čas. Stanislav Gross souboj o svou pověst prohrál podobně -spoléhal na důvěru spolustraníků a na to, že se vše objasní. Ale v prokazování toho, že jsem nevinen, musí být člověk aktivní. A především mluvit jasně. Podle mě je na Čunkově straně základní chyba politická, a pokud mu strana vyslovuje důvěru, dělá to zcela v intencích toho, jak se chová její předseda – zaujímá obranářský postoj, místo aby důvěryhodně něco rozkryli,« prohlásil místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš. Dodal, že člověk v tak vysoké ústavní funkci musí rychle prokázat svoji nevinu, jinak padne podezření nejen na něj, ale i na ústavní instituce ČR.