Tuhý hájí své lidi z Albertova

Právo
20. listopadu 2015, autor: zr, ČTK

Pražská policie při výročí 17. listopadu na Albertově jednala podle zákona. Policisté na místě postupovali profesionálně, řekl včera policejní prezident Tomáš Tuhý.
Reagoval tak na informace, že policie nedovolila studentům položit květiny k pamětní desce na místě, kde se o několik hodin později konalo shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Pokud by však policie získala podněty o pochybení, nechala by je prověřit, řekl.
Podle Tuhého policie předem oznámila, že na této akci budou „určitá omezení“ kvůli přítomnosti prezidenta. „Za postupem policie stojím,“ řekl Tuhý.
Zemanovo vystoupení na Albertově se podle pětice českých europoslanců z KDU-ČSL a TOP 09 vzdaluje demokratickým hodnotám. Hlavě státu v dopise vyčetli mj. veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jak označují Blok proti islámu, jehož zástupci se úterní akce účastnili. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se europoslanci snaží získat laciné mediální body.

„Opatření byla nepřiměřená“

Europoslanci kritizují i to, že studenti na Albertově nemohli kvůli policejním zátarasům uctít památku svých předchůdců, i s tím související selekci účastníků akce. Tato opatření mají za nepřiměřená a odporující principům demokratického právního státu.
„Prezident by měl být nestranný a věrný ústavě a svému slibu. Váš projev před vlastním transparentem a v obklopení davem pečlivě vybraných osob se velmi vzdaluje demokratickým hodnotám, za které studenti na Albertově bojovali. Vaše kroky nelze pomocí zvýšených bezpečnostních opatření jednoduše ospravedlnit,“ napsali europoslanci.
Dopis podepsali Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda za lidovce a Starosty, Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina (všichni TOP 09).
„Zdá se, že zmíněným europoslancům by se velmi líbilo, kdyby akci na Albertově narušili lidé z Pražského Majdanu, kteří se tak rádi svlékají do půli těla, jako na tiskové konferenci vlády. Je bezesporu prokázáno, že aktivista blízký této skupině byl mezi studenty,“ uvedl v reakci na dopis hradní mluvčí.
„Celý dopis navíc diskvalifikuje pan europoslanec Jaromír Štětina, známý podporovatel neonacistického praporu Azov,“ dodal Ovčáček.