Svědkyni prý manipulovali

Kauza Čunek: inspekce vyšetřuje, zda policie ovlivňovala výpověď korunní svědkyně

PRAHA Bylo vyšetřování údajné korupční aféry vicepremiéra Jiřího Čunka zmanipulované? To by mělo ukázat šetření Inspekce ministra vnitra, která se začala případem zabývat.
Důvodem je údajná e-mailová korespondence mezi korunní svědkyní a vyšetřovatelem. Z ní má vyplývat, že policie ovlivňovala vyšetřování.
Spis inspekci zaslal obviněný podnikatel Roman Vaškůj. Ten se už několik měsíců snaží dokázat, že Jiří Čunek nevzal půlmilionový úplatek. Podle policie však chtěl také uplatit korunní svědkyni – Čunkovu bývalou sekretářku Marcelu Urbanovou.
Vaškůj v dopise poslal náhledy e-mailů i 90 stránek celé korespondence. Podle něj z e-mailů vyplývá, že vyšetřovatel informoval Urbanovou o detailech celého spisu. Urbanová si také podle něj měla psát se soudní znalkyní Dobrilou Hrůzovou. Ta se ji prý snažila ovlivňovat, když například napsala větu: „Máte další informace, které by mohly ev. přivosit nepříjemnosti, ev. trestní stíhání.“ (Citace je s chybou již v originále, pozn. red.)
Celou věc včera řešili také senátoři na zasedání bezpečnostního výboru. Zrovna ve chvíli, kdy ministr vnitra Ivan Langer vysvětloval chystanou reformu policie, dostal Jaromír Štětina do schránky dopis od Vaškůje.Štětina chce nyní svolat mimořádné zasedání mandátového a imunitního výboru. „Inspekce by měla celou věc urychleně prošetřit. V případě, že prokáže ta podezření, tak budu žádat revokaci rozhodnutí o vydání pana Čunka policii,“ řekl Štětina.
Roman Vaškůj v dopise, který mají LN k dispozici, však nevysvětluje, jak se ke korespondenci dostal. Píše pouze, že celý spis přišel do sídla občanského sdružení Veritas Odit Moras. To založil Vaškůj na obranu Čunka.
Bývalá Čunkova sekretářka připouští, že si vyměnila jeden e-mail s vyšetřovatelem a také si psala se soudní znalkyní. „Jsem šokovaná, jak se někdo mohl dostat do e-mailu. Začínám se opravdu bát o svou bezpečnost,“ řekla Urbanová. Tvrdí, že soudní znalkyně Hrůzová ji pouze požádala o doplnění dvou otázek. „Jsem ochotná předložit svoji e-mailovou schránku na požádání inspekci i panu ministrovi. Mám schovanou korespondenci za posledního půl roku,“ řekla LN Urbanová. Svůj e-mail vyšetřovateli zdůvodňuje následovně: „Udělala jsem to v době, kdy jsem byla ohrožená panem Vaškůjem,“ řekla Urbanová.
Langer nechtěl vyšetřování komentovat. „O podnětu, který obdržela Inspekce ministra vnitra, vím. Nemohu se k němu ale vyjadřovat, protože je to ve vyšetřování. Věřím, že Inspekce ministra vnitra toto podezření vyšetří,“ řekl Langer.
Čunek je prvním obviněným členem ve vládě. Už několik měsíců jej policie viní, že před pěti lety vzal úplatek půl milionu korun od vsetínské společnosti HB Real. Je to právě Marcela Urbanová, která tvrdí, že byla svědkem předání obálky s penězi.
Případ se zamotal několik týdnů poté, co Senát vydal Čunka trestnímu stíhání. Tehdy totiž policie zatkla Romana Vaškůje a další dva muže a obvinila je z pokusu o uplacení Urbanové. Čunek se tehdy od Vaškůje distancoval a tvrdil, že se s ním nezná.

***

Bývalá Čunkova sekretářka tvrdí, že e-maily, podle kterých ji ovlivňovala policie, jsou falešné

Kvůli Čunkovi vypukla uvnitř vládní koalice krize. Zelení a ODS nyní čekají na rozhodnutí žalobce.

Foto popis| První obviněný ve vládě. JIřího Čunka policie viní, že vzal úplatek půl milionu korun od vsetínské společnosti HB Real. Právě Marcela Urbanová tvrdí, že byla svědkem předání peněz.
Foto autor| Foto ČTK – Stanislav Zbyněk