Svědčí proti Čunkovi. Teď se jí „vloupali“ do mailu

Praha – Kontroverzní podnikatel Roman Vaškůj opět zasáhl do kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka, obviněného z půlmilionového úplatku. Tentokrát tvrdí, že celé policejní vyšetřování je zmanipulované. Jako důkaz předkládá e-mailovou korespondenci mezi klíčovou svědkyní Marcelou Urbanovou a soudní znalkyní, která zkoumala její důvěryhodnost.
Útržky z těchto e-mailů včera přinesl server Aktuálně.cz. Je z nich patrné, že psycholožka podává Urbanové dvě doplňující otázky týkající se jejího rozhodnutí vypovídat proti Čunkovi. Vaškůj předal tuto korespondenci Inspekci ministra vnitra. Ta nyní případ prošetřuje.
Soudní znalkyně tvrdí, že v případě Urbanové zvolila naprosto standardní postup. „Vždycky si beru telefon na klienty s tím, že se jim možná ještě ozvu, když mi něco nebude jasné, to je úplně normální,“ říká znalkyně Dobrila Hrůzová. Stejně to prý udělala i s Urbanovou. „Jen mi přišlo pohodlnější zeptat se mailem,“ říká Hrůzová.

„Nechápu, kde vzal ten mail“

Vaškůjova intervence v Čunkův prospěch vzbuzuje i jiné závažné otázky – jak se podnikatel dostal k soukromé korespondenci obou žen? Vaškůj tvrdí, že mu ji poslal anonym.
„Vůbec si to nedokážu vysvětlit. Nikomu jsem ty maily neukazovala, někdo se mi asi naboural do mailu,“ myslí si Hrůzová.
Není to poprvé, co se tento zlínský podnikatel angažuje ve vyšetřování vicepremiéra Čunka. Policie ho už obvinila, že se snažil ovlivnit klíčovou svědkyni Urbanovou. Za úplatek od ní letos v únoru chtěl, aby stáhla svou výpověď. Policisté ho obvinili z korupce.
Urbanová považuje zveřejnění své korespondence za další pokus ji znevěrohodnit. „Nevím, v čem je problém. Znalkyni jsem pouze odpověděla na dotazy. Stejně tak jsem jednou poslala mail i policii. Jsem ochotná zprávy vydat vyšetřovatelům,“ říká.
Proč Vaškůj korespondenci zveřejnil? Důvodem může být to, že znalkyně došla k závěru, že je Urbanová jako svědkyně důvěryhodná. To ztěžuje Čunkovu obhajobu. Kdyby se ukázalo, že znalkyně postupovala protiprávně, musel by se posudek zopakovat.

Získá Čunek zpět ztracenou imunitu?

Stále není jasné, proč se Vaškůj snaží pomoci vicepremiérovi, kterého podle svých slov vůbec nezná. Zlínský podnikatel do toho všeho navíc řeší i svou vlastní kauzu lehkých topných olejů. Zítra měl kvůli ní stanout před soudem, na poslední chvíli však změnil advokáta, takže se stání odložilo.
Včera se kvůli Čunkovi mimořádně sešel bezpečnostní výbor Senátu. Jeho člen JaromírŠtětina na něm prohlašoval, že kvůli mailům možná požádá, aby se znovu jednalo o Čunkově imunitě. O tu vicepremiér přišel letos v únoru.

O autorovi| ZUZANA JANEČKOVÁ, s přispěním Jaroslava Kmenty