Štětina: Státní zástupce Obst má bezpečnostní prověrku neoprávněně

Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů, bývalých pracovníků BIS Petra Částečky a Vladimíra Hučína, obsahují důkazy, že Radim Obst obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně,“ uvedl Štětina v prohlášení zaslaném médiím.

reklama
PRAHA, 18. května 2007 (iHNed.cz)

Senátor Jaromír Štětina dopisem požádal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby znovu prověřila oprávněnost bezpečnostní prověrky přerovského státního zástupce Radima Obsta. Sám v této souvislosti již podal policii vysvětlení.

vesecka_renata_172x107.jpgSenátor se domnívá, že státní zástupkyně Hana Vrbová, která je přesvědčena o tom, že Obst získal prověrku řádně, neměla k dispozici svazky Bezpečnostní informační služby (BIS) týkající se přerovského žalobce.

„Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů, bývalých pracovníků BIS Petra Částečky a Vladimíra Hučína, obsahují důkazy, že Radim Obst obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně,“ uvedl Štětina v prohlášení zaslaném médiím.

Seznamte se s pravdou

V dopise nejvyšší státní zástupkyni senátor napsal, že po rozhovoru s Vrbovou „nabyl dojmu, že jí policie nepředložila fakta, která obsahují uvedené svazky, a uvedla tak paní státní zástupkyni v omyl“. Štětina telefonicky státní zástupkyně zeptal, zda má svazky k dispozici a ona mu podle jeho slov nebyla schopná na otázku odpovědět.

„Pokud paní státní zástupkně Vrbová nebyla seznámena s uvedenými svazky, nemohly kvalifikovaně posoudit případ Radima Obsta,“ uvedl senátor. Proto žádá Veseckou, aby se sama seznámila s obsahem těchto svazků. Na základě těchto informací by pak měla sama rozhodnout o oprávněnosti Obstovy prověrky a možném prošetření.

Štětina již ve čtvrtek požádal o odtajnění příslušných svazků s názvy Silon, Dýka, Hrob a Špunt. Mluvčí BIS Jan Šubert však odmítl hovořit o obsahu těchto svazků.

Tyto materiály byly ale předmětem jednání parlamentního výboru pro kontrolu BIS, na které byl pozván ředitel služby Jiří Lang. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) sdělil, že vyšetřování sporu zatím neskončilo a poslanci budou ještě jednat. Rovněž on odmítl potvrdit, která strana sporu má pravdu. Obstova rodina se domnívá, že senátorova tvrzení jsou lživá.