Štětina podpoří senátora Škalouda, místní zelení jsou proti

Praha 24. října (ČTK) – Senátor Jaromír Štětina zvolený za Stranu zelených podpoří v druhém kole senátních voleb v Praze 5 kandidáta ODS Miroslava Škalouda. ČTK o tom informovala mluvčí volební kampaně ODS Petra Hodrová. Místní zelení se ale už dříve vyjádřili proti kandidátovi ODS a doporučují svým voličům, aby dali hlas druhému finalistovi, bývalému rektorovi ČVUT Jiřímu Witzanymu (za ČSSD). Zdůvodňují to propojeností Škalouda s kontroverzním starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem.

Škaloud, který je zároveň zastupitelem v Praze 5, ale tvrdí, že jeho práce v Senátu je od komunální politiky oddělena. Kampaň svých protikandidátů z prvního kola považuje za „negativní a dehonestující“. „Žádám, aby nebyla účelově spojována moje osoba s jakýmkoli komunálním politikem,“ uvedl Škaloud.

Kromě Štětiny vyjádřili podporu kandidátovi ODS také primátor Pavel Bém, herec a senátor Tomáš Töpfer (za ODS), nezávislý starosta městské části Praha Zličín Jaroslav Veselý nebo předseda senátorského klubu senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Proti podpoře Škalouda se naopak postavili také pražští lidovci a strana Věci veřejné, která v ostatních obvodech podporuje kandidáty ODS.

Předvolební kampaň v páté městské části v posledních dnech přiostřuje. Nejprve neznámí Škaloudovi odpůrci rozšířili plakáty, které upozorňují na kontakty dosavadního senátora a starosty Jančíka. Nyní zase podle deníku Právo někteří lidé v Praze 5 objevili ve schránkách leták propagující Škalouda. S nadpisem „Už ne zelení, ale oranžoví“ přetiskuje leták soukromou e-mailovou korespondenci mezi zastupitelem zelených Prahy 5 Lukášem Budínem a pražskou šéfkou strany Petrou Kolínskou, v které se domlouvají na podpoře kandidáta ČSSD Jiřího Witzanyho. Zelení svoji podporu už dříve zveřejnili. Podle některých opozičních politiků mají materiály stejnou grafickou úpravu jako radniční měsíčník.

O tom, kdo bude v Senátu zastupovat Prahu 5, rozhodnou voliči v druhém kole voleb, které se konají dnes a v sobotu.

Šárka Dvořáková mal