Štětina chce kvůli Obstovi odtajnit svazky BIS

Praha – Senátor Jaromír Štětina žádá odtajnění svazků Bezpečnostní informační služby (BIS), které podle něj obsahují informace o přerovském státním zástupci Radimu Obstovi. Podle Štětiny měl žalobce a jeho rodina kontakty na komunistickou Státní bezpečnost (StB), a Obst tak získal neoprávněně bezpečnostní prověrku. Obst to popírá. Štětina se domnívá, že státní zástupkyně Hana Vrbová, která dnes konstatovala, že Obstovaprověrka je v pořádku, neměla k dispozici svazky BIS Silon, Dýka, Hrob a Špunt, které obsahují důležité informace o Obstově minulosti. Vrbová své rozhodnutí opřela o podklady, které jí obstarala policie.

Podle Štětiny jsou autory či spoluautory inkriminovaných svazků bývalí důstojníci BIS Petr Částečka a Vladimír Hučín a obsahují závažné okolnosti, týkající se orgánů činných v trestním řízení včetně státního zástupce Radima Obsta.

Mluvčí BIS Jan Šubert dnes odmítl ČTK sdělit, co konkrétně uvedené svazky obsahují. Kvůli materiálům ale již ředitel služby Jiří Lang jednal s parlamentním výborem pro kontrolu BIS. „Jeho členům poskytl vyčerpávající odpověď opírající se o fakta,“ řekl Šubert.

Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) ČTK řekl, že vyšetřování celého sporu zatím neskončilo a poslanci budou ještě jednat. Také on ale odmítl sdělit, zda má pravdu Štětina nebo Obst. Jednání výboru i svazky jsou totiž tajné. „Ano, pan Lang nám poskytl co mohl. Za týden nebo dva si pozveme pana Štětinu. Je nutné, aby se k věci vyjádřil i on,“ řekl Tejc.

Další člen výboru Jan Hamáček pouze upřesnil, že poslanci budou chtít po Štětinovi vysvětlení, co ho vedlo k vyjádření o Obstovi v médiích.

Štětina o údajné spolupráci Obsta s StB hovořil na začátku února v Senátu při jednání horní komory o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání za korupci. Svá tvrzení uveřejnil také v Lidových novinách. Štětina tvrdí, že Čunkova kauza má politické pozadí, což podle něj dokazuje fakt, že dozorem v kauze byl pověřen Obst.

Obstova rodina již podala na Hučína a Štětinu trestní oznámení. Podle ní jsou jejich tvrzení lživá.

„Myslím si, že by Bezpečnostní informační služba měla svazky Silon, Dýka, Hrob a Špunt odtajnit,“ tvrdí Jaromír Štětina.