Štětina adoptoval běloruského politického vězně

EuroZprávy.cz
12. května 2015, autor: lk

Brusel – Jaromír Štětina, místopředseda parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost, dnes adoptoval politického vězně z Běloruska. V rámci společné akce s několika europoslanci z různých politických frakcí se europoslanec Štětina rozhodl převzít patronát nad uvězněným Artemem Prokopenkem, který si odpykává sedmiletý žalář za útok na stanici běloruské státní bezpečnosti KGB v Babrujsku, centru Mohylevské oblasti v Bělorusku. Pětadvacetiletý Prokopenko byl odsouzen v roce 2011, v současné době sedí v trestní věznici v Mohylevu.

„Bělorusko zůstává jednou z posledních bašt autoritarismu v Evropě. Opoziční politici, občanská společnost a ochránci lidských práv mají velmi ztížené podmínky – jsou vystaveni brutální šikaně ze strany úřadů a jejich právo se svobodně vyjadřovat k veřejným věcem, jakož i právo se volně sdružovat je potlačováno. Spolu s kolegy ze skupiny liberálů, socialistů a konzervativců jsme do Bruselu pozvali rodinné příslušníky politických vězňů, aby nám pověděli o jejich hrozivých zkušenostech a aby získali nejen podporu, ale i dostalo se jim sluchu na mezinárodní aréně Evropského parlamentu,“ řekl Jaromír Štětina po dnešním setkání.

Europoslanec zvolený za TOP 09/STAN se Běloruskem zabývá dlouhodobě. Je členem rady organizace Občanské Bělorusko. Spolu s europoslancem Pavlem Svobodou (KDU-ČSL) nedávno pozvali do Prahy běloruského disidenta Pavla Sieviarynce a zaštítili překlad jeho knihy o Bělorusku do češtiny.

„Je naší morální povinností politickým disidentům v Bělorusku pomáhat. Politické adopce vězňů, překlady jejich knih a jiná materiální, duchovní i morální podpora je jen minimum. Především je nutné jejich úděl neustále připomínat a nastolovat jej na všech možných fórech, politických i neziskových organizací. Na červnové plenární zasedání ve Štrasburku budu prosazovat zařazení urgentní rezoluce požadující okamžité propuštění politických vězňů. Tato naše iniciativa nemůže skončit, dokud se nesetkám osobně s Artemem Prokopenkem, ale skončí v okamžiku nastolování demokracie v zemi,“ řekl Jaromír Štětina.