Státní zástupkyně: Žalobce Obst získal prověrku řádně

Praha 17. května (ČTK) – Přerovský státní zástupce Radim Obst získal bezpečnostní prověrku řádným způsobem. Konstatovala to obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová po vyhodnocení podkladů, které jí obstarala policie.

Pochybnosti o Obstově prověrce se objevily v souvislosti s informacemi bývalého zpravodajce Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína a senátora JaromíraŠtětiny (Strana zelených) o údajném napojení rodiny Obstů na bývalou Státní bezpečnost (StB).

„Dospěla jsem k závěru, že pan magistr Obst bezpečnostní prověrku v žádném případě nezískal podvodem. Jeho prověrka byla získána naprosto standardním způsobem,“ řekla dnes ČTK Vrbová. Státní zastupitelství proto nebude v tomto případě zahajovat úkony trestního řízení, protože se neprokázalo podezření ze spáchání trestného činu.

Štětina o údajné spolupráci Obsta s StB hovořil na začátku února v Senátu při jednání horní komory o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání za korupci. Svá tvrzení uveřejnil také v Lidových novinách. Štětina tvrdí, že Čunkova kauza má politické pozadí, což podle něj dokazuje fakt, že dozorem v kauze byl pověřen Obst.

Obstova rodina již podala na Hučína a Štětinu trestní oznámení. Podle ní jsou jejich tvrzení lživá.

Robert Káčer rnf vjk