Státní zástupce ukončil trestní stíhání Čunka

Jorga HRUŠKOVÁ, redaktorka
——————–
Bylo osm hodin, přeji vám dobré ráno, vítejte u Zpráv.
Korupční aféra vicepremiéra Jiřího Čunka zřejmě definitivně končí. Státní zástupce Arif Salichov jeho trestní stíhání ukončil, uvedl to server Lidovky.cz s odvoláním na informace z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jiří Čunek se zatím k případu nechce vyjadřovat.

redaktorka
——————–
Šéf lidovců z největší politické kauzy poslední doby odchází jako absolutní vítěz. Podle Lidových novin se jihlavský žalobce Arif Salichov rozhodl, že v Čunkově případu nedošlo k trestnému činu. Lidovým novinám informaci potvrdil náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Igor Stříž. Jeho úřad tento verdikt už dostal z podřízeného krajského zastupitelství v Brně.

Igor STŘÍŽ, náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci
——————–
V té věci bylo zastaveno trestní stíhání.

redaktorka
——————–
Jihlavský státní zástupce na případu pracoval od června, kdy ho nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká těsně před ukončením odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi. Kauza tehdy dostala zcela nový směr. ČSSD obvinila vládu, že se snaží případ manipulovat.

Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
——————–
Tady bylo nepřímé i přímé zasahování výkonné moci do státního zastupitelství. Vzpomeňme si na různé tlaky, které tady byly počínaje prezidentem republiky přes místopředsedy vlády, ministra spravedlnosti, poslance Strany zelených Štětiny.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
——————–
My tuto informaci můžeme vzít na vědomí a respektovat ji, a to je asi tak všechno. Já si myslím, že tady je na Jiřím Čunkovi, aby k tomu zaujal nějaký postoj.

redaktorka
——————–
Vicepremiér Jiří Čunek se k zastavení stíhání odmítl vyjádřit s tím, že nezná rozhodnutí státního zástupce. Oficiálně ho zatím nedostal ani Čunkův obhájce Eduard Bruna.

Eduard BRUNA, obhájce Jiřího Čunka
——————–
Kdyby to tak bylo opravdu, tak si o tom myslím, že to je jediné rozumné správné řešení a řeknu vám, že vám to neříkám proto, že jsem jeho obhájce, ale proto, že znám důkladně celý spis. Ten spis neměl šanci na úspěch ze strany obžaloby.

redaktorka
——————–
Čunek byl obviněný z toho, že před pěti lety převzal jako vsetínský starosta úplatek půl milionu korun. Policie zahájila jeho stíhání letos v únoru. Obvinění celou dobu odmítal a z vládních funkcí neodešel.