Do Olomouce dorazil festival Jeden svět. Přehlídku dnes začne snímek BBC Jak se dělá revoluce
Olomouc – Jeden svět je festival dokumentárních snímků, který patří k největším akcím svého druhu v Evropě. Přehlídka lidem nabídne celkem osmnáct filmů z celého světa, z nichž některé – Most přes Wadi, Lekce běloruštiny a Nepřátelé štěstí – ohodnotily poroty festivalu v Praze hlavními cenami nebo čestným uznáním. Přehlídka skončila v hlavním městě 8. března a dnes se oceněné filmy přesouvají do Olomouce. Většina z nich bude k vidění v Divadle hudby.
Filmové projekce doplní debaty s odborníky na daná témata. „Pozvání přijali bývalý válečný zpravodaj, dnes senátor Jaromír Štětina, novinářka Petra Procházková a další zajímavé osobnosti,“ informuje Jana Fürstová, koordinátorka Jednoho světa v Olomouci.
Přehlídku otevře dnes v 16 hodin snímek Jak se dělá revoluce. Dokument natočený britskou společností BBC přehledně shrnuje současnou politickou situaci i její příčiny a zároveňmapuje komplikovanou situaci v Ázerbájdžánu z více úhlů. „Film ukazuje přípravu nenásilné revoluce, od školení aktivistů jejich úspěšnými gruzínskými kolegy přes politické vyjednávání až po organizaci pozorování voleb,“ upozorňuje koordinátorka festivalu. Ten následně nabídne také další zajímavou projekci O válce a míru, která začíná v 18 hodin. Po filmu mohou lidé zůstat na debatu se senátorem Jaromírem Štětinou.
Ani úterý se neobejde bez atraktivních dokumentů. Na diváky čeká snímek Lekce běloruštiny, který natočil polský režisér Mirosław Dembiński. Výpovědi mladých lidí aktivních v protilukašenkovské opozici se ve snímku mísí se sugestivními záběry z průběhu loňské prezidentské kampaně. Film se v Olomouci bude promítat v 18 hodin. Pozvání do debaty přijali zástupci nevládních organizací Ilja Hlybouski a Milan Štefanec.
Svůj vítězný film si zvolili také diváci, a to izraelský snímek Most přes Wadi. Režiséři Barak Heymann a Tomer Heymann v něm zobrazují izraelsko-palestinský konflikt z trochu jiné – nadějnější – perspektivy: příběh se odehrává v kraji Wadi uprostřed Izraele, kde žijí v těsné blízkosti Židé a Arabové. „Po desítkách let násilných konfliktů se rodiče z obou stran rozhodli založit společnou bilingvální a národnostně smíšenou školu pro své děti,“ říká koordinátorka festivalu Jana Fürstová. Snímek budou moci spatřit diváci ve středu od 18 hodin. Poté bude následovat debata s Markem Čejkou, odborníkem na Blízký východ, z Masarykovy univerzity. Ani čtvrteční projekce nebudou bez zajímavosti. Lidé by si neměli nechat ujít snímek Znásilnění jako trest, který zhlédnou ve čtvrtek v 16 hodin.
Hlavní porota, složená z filmových odborníků z celého světa, udělila čestné uznání snímku dánské režisérky Evy Mulvadové Nepřátelé štěstí. Tento film líčí příběh mladé ženy z Afghánistánu, která předstoupila před dolní komoru parlamentu, tvořenou téměř samými muži, s ostrou kritikou afghánské společnosti. Porota své rozhodnutí ocenit snímek zdůvodnila takto:
„Jde o strhující film popisující odvahu ženy, která nevzdává svůj boj za prosazení svých myšlenek v patriarchální společnosti, ve válkou zmítané zemi.“ Nepřátelé štěstí se budou v Olomouci promítat v pátek v 18 hodin v Divadle hudby.
Foto popis| PETRA PROCHÁZKOVÁ. Jedním z hostů festivalu dokumentárních filmů bude také novinářka Petra Procházková, známá například reportážemi z čečenského města Groznyj. V Olomouci bude debatovat v pátek v Divadle hudby.
Foto autor| FOTO: MAFA – ARCHIV
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední Morava