Spor o ústavnost KSČM se přenesl na půdu Evropské unie

Praha 1. března (ČTK) – Spor o ústavnost KSČM se z českého parlamentu přenesl i na půdu Evropské unie. Komunistický europoslanec Daniel Strož se na Evropskou komisi obrátil se stížností na český Senát. Ten se podle něj zachoval „nedemokraticky a autoritářsky,“ když zřídil komisi pro posouzení ústavnosti KSČM. Proti jeho stížnosti se dnes ohradila europoslankyně Jana Hybášková (SNK-ED) a senátor Martin Mejstřík. Komunistický europoslanec podle nich manipuluje veřejným míněním, když tvrdí, že KSČM je plně demokratickou stranou.

„KSČM je demokratickou součástí české politické scény s výraznou podporou voličů, přičemž trvale prokazuje svoji demokratičnost jak ve svých programových dokumentech, tak svou praktickou politikou,“ uvedl v prohlášení Strož. Zřízení senátní komise je podle něj součástí nedemokratických praktik, jejichž cílem je „potlačit levicové síly prostřednictvím státně administrativních a represivních opatření“. Evropskou komisi i český parlament a vládu proto již loni v prosinci vyzval, aby se na nedemokratické metody Senátu zaměřily.

„Připomeňme si, že KSČM je jediná nereformovaná komunistická strana bývalého sovětského bloku trvající rigidně na marxisticko-leninské doktríně,“ reagovali v dnešním prohlášení Mejstřík a Hybášková. KSČM se podle nich bez obalu definuje jako pokračovatelka bývalé Komunistické strany Československa. Ta má přitom na svědomí popravy politických odpůrců, statisíce inscenovaných politických procesů a týraní tisíců politických vězňů.

Dočasná senátní komise podle nich vznikla proto, aby zhodnotila vztah současné KSČM k ústavnímu pořádku České republiky. Komise například zjistila, že nedávné vystoupení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na zasedání Ústředního výboru KSČM je protiústavní, uvedli. Šéf komunistů mimo jiné vyzval k návratu k marxismu a Vladimiru Iljiči Leninovi, chválil reálný socialismus a odvolával se na možnou revoluci. „Revoluce podle V.I.Lenina spočívá v ozbrojeném, násilném převzetí moci,“ připomněli Mejstřík a Hybášková.

Stížnost komunistického europoslance podle nich ale může přispět k tomu, aby Evropská unie zaujala jasnější stanovisko ke komunistické totalitě. „Evropská unie bude muset odkaz komunismu, dědictví stejně neblahého jako byl nacismus a fašismus, řešit. Tento problém nelze donekonečna odkládat,“ míní Hybášková.

Vznik komise pro posouzení ústavnosti KSČM schválila horní komora loni v listopadu. Jejím šéfem se stal Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Komise má mimo jiné posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a je v souladu s ústavou.

Tomáš Neřold mal mkv