Soud po třinácti letech osvobodil Yektu Uzunoglua

moderátor
——————–
Po téměř třinácti letech ukončil odvolací pražský městský soud kauzu kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua. Rozsudek obvodního soudu, který ho potrestal za vydírání a mučení dvěma lety podmíněně, soudkyně zrušila s tím, že údajně napadený cizinec není věrohodný. Uzunoglu celou kauzu chápe jako vykonstruovaný proces, který ho měl poškodit kvůli jeho podnikatelským aktivitám. Pokračuje redaktorka Václava Vařeková.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
——————–
Tři vraždy, podvody, vydírání, nedovolené ozbrojování a mučení – z toho všeho vyšetřovatelé postupně kurdského lékaře žijícího v Česku vinili. Teď je volný definitivně. Odvolací soud ho v kauze vydírání cizince osvobodil.

Yekta UZUNOGLU, osvobozený lékař
——————–
Já jsem strašně rád, že konečně pravda zvítězila, i když to trvalo třináct let. Déle než v případě Dreyfus. To je důkazem toho, že je třeba za to bojovat.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
——————–
Uzunoglu prožil dva a půl roku ve vazbě, teď bude chtít odškodnění. Peníze ale hodlá věnovat nevládním organizacím. Ty spolu s některými politiky průběh vyšetřování a hlavně délku kauzy kritizovaly. Senátor Jaromír Štětina chce dál sledovat i vývoj trestních oznámení, které Uzunoglu v souvislosti s kauzou podal.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Nevím, jestli to byla nedbalost nebo špatná práce policie úmyslná, poněvadž do toho tak hluboce nevidím, ale myslím si, že ta trestní oznámení, které už podal pan Uzunoglu, by mohla rozšifrovat celou tuto záležitost.