Sněmovní komise k BIS chce, aby jí Štětina vysvětlil své výroky

Praha 31. srpna (ČTK) – Sněmovní komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) se nelíbí, že senátor Jaromír Štětina zpochybňuje její vyšetřování kolem žalobce Radima Obsta. Poslanci si proto chtějí senátora pozvat na příští jednání komise, aby jim své výroky vysvětlil. ČTK to řekl předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD).

„Vadí mi, že zpochybňuje rozhodnutí komise a nemá pro to ani argumenty a v podstatě ani důkazy,“ řekl Tejc. Poslanci zvažovali i stížnost na Štětinu k mandátovému a imunitnímu výboru Senátu. Pokud se ale senátor nebude dále dopouštět „hrubých výroků“, dají přednost tomu, osobně si s ním jeho výhrady vysvětlit, řekl Tejc.

Štětina zpochybňuje Obstovu bezpečnostní prověrku. Žalobce, který zpočátku dozoroval případ vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), měl podle Štětiny kontakty na bývalou StB. Sněmovní komise ale dospěla k názoru, že v tajných svazcích nejsou žádné důkazy o tom, že by Obst získal prověrku neoprávněně. Štětina poté v médiích prohlásil, že komise je neschopná a odvedla mizernou práci. Naznačil také, že BIS komisi nedala všechny relevantní materiály.

Štětina svá tvrzení o Obstovi opíral o vyjádření bývalých pracovníků BIS Vladimíra Hučína a Petra Částečky. Ti tvrdili, že důkazy potvrzující jejich vyjádření jsou právě ve svazcích BIS Silon, Dýka, Hrob a Špunt, uložených v archivech tajné služby. Na konci června proto poslanci ze sněmovní komise tyto materiály přímo v sídle BIS prozkoumali.

„My nemůžeme ani jeho, ani občany seznamovat s tajnými informacemi, se kterými on běžně operuje,“ řekl Tejc. Se Štětinou prý jeho argumenty probral v telefonickém rozhovoru. Senátor ale podle Tejce ze své kritiky neslevil. Jeho výhrady by proto měly zaznít přímo na jednání komise, míní Tejc. „Jsem přesvědčen, že těmi argumenty, které mu předložíme, ho jednoznačně musíme přesvědčit, a pokud ne, tak už to není o argumentech, ale o emocích,“ dodal. Komise se sejde zřejmě začátkem října.

Tomáš Neřold kš