Sjezd zelených nezvolil republikovou radu, změnil pravidla volby

PRAHA 11. prosince (ČTK) – Republiková rada Strany zelených bude v nadcházejícím období neúplná. Delegáti sjezdu zelených dnes v Praze totiž změnili pravidla volby členů rady a svých 20 zástupců do ní nevybrali, ač podle původního programu měli. Předseda strany Jan Beránek to ale nepokládá za fatální překážku.

 

„Protože republiková rada je složena nejenom z lidí, které volí sjezd, ale i ze zástupců a předsednictva, tak v nějakém omezenějším režimu může pracovat,“ řekl ČTK Beránek. V pětapadesátičlenné radě tak bude 28 zástupců krajů a sedm členů předsednictva strany. Delegáti sjezdu si naopak vybrali členy ústřední revizní komise strany v čele s Petrem Hrdinou.

 

Pražskou částí sjezdu pokračovalo zářijové olomoucké jednání, kterému předcházely vážné vnitrostranické spory mezi původním vedením zelených a takzvanou Otevřenou platformou, která kritizovala staronového šéfa strany Beránka za přehlížení menšinových názorů a neschopnost dialogu. Do předsednictva byli v Olomouci zvoleni tři lidé podporovaní platformou.

 

Všichni členové předsednictva dávali shodně najevo, že chtějí spolupracovat a dovést stranu k úspěchu v senátních a krajských volbách a hlavně ke vstupu do sněmovny v roce 2006. Ve volbách do Senátu strana uspěla s jedním kandidátem – nestraníkemJaromírem Štětinou. V krajských volbách uspěli zelení jen v koalici s lidovci v Karlovarském kraji a s Liberální reformní stranou v Jihomoravském kraji. Získali ale jen místa dvou ze 675 krajských zastupitelů, a to na jihu Moravy.

 

Začátek pražského jednání provázely více než dvouhodinové spory o pořadí projednávaných bodů, tedy i o to, kdy přikročit ke změně volebních pravidel. Delegáti se vzájemně překřikovali, jeden z nich Jan Lata obvinil moderátorku sjezdu z manipulování. „Já ve své firmě fungovat takhle, tak už jsem dávno chcípl hlady,“ nechal se slyšet další z účastníků sjezdu.

 

Beránek ale tyto potíže nepokládá za pokračování vnitrostranických sporů. „Delegáti, když přijedou, mají potřebu vyjadřovat svá stanoviska, a trvá chvíli, než se to nějakým způsobem usadí. Pak už to šlo docela rychle,“ dodal.