Senát: Zakažme rudou hvězdu

PRAHA, 21. 9. 2007

V Senátu se rodí předpis, podle kterého by mohl jít až na tři roky do vězení například hospodský, který v lokále z recese vyvěsí sovětskou vlajku. Senátoři totiž včera do druhého čtení pustili návrh zákona, který zakazuje propagaci nacismu a komunismu a zároveň vyjmenovává, jaké symboly se nesmí používat.
»Kdo veřejně užívá, vystavuje nebo šíří symboly, jako je hákový kříž, symbol SS, šipkový kříž, srp a kladivo, pěticípá rudá hvězda nebo například nacistický pozdrav vztyčením paže, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta,« píše se v návrhu zákona.
Nezáleželo by přitom, zda by vystavení rudé hvězdy bylo myšleno vážně nebo jen jako vtip. »Recese není výjimkou ze zákona,« vysvětluje jeden z navrhovatelů, senátor Jaromír Štětina. Podle něj by pak bylo trestným i vysílání normalizačního seriálu Třicet případů majora Zemana.
»Naše soudy nyní nemohou dokazovat projevy extremismu, protože v zákoně nejsou jasně popsané,« zdůvodnil návrh Štětinův kolega Josef Novotný (SNK).
Záměr se nezamlouvá KSČM, která by po jeho případném schválení mohla přijít o svoji značku. »Je to politicky motivovaná hloupost,« reagoval na návrh komunistický senátor Vlastimil Balín.
Návrh nyní putuje do senátních výborů, kde může být až tři měsíce. Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu se senátoři pokusili prosadit do zákona už v minulém volebním období. Jejich návrh ale zamítli většinou hlasů poslanci ČSSD a KSČM. Nyní se navrhovatelé spoléhají na to, že díky oslabení levice v loňských volbách návrh ve sněmovně uspěje.
Ani to by ale ještě automaticky nemuselo znamenat zákaz rudých hvězd. Právník Tomáš Sokol upozorňuje, že zákon by v jeho stávající podobě nejspíš zrušil Ústavní soud.
»Zákon by totiž měl být abstraktní a až poté aplikován na konkrétní situaci. Tady je to ale přesně obráceně,« argumentuje Sokol.

Senát chce zakázat rudou hvězdu
Včerejší debata naznačila, že předloha zatím nemá podporu ani všech pravicových senátorů. V rozpravě zazněly i příspěvky, jejichž součástí byly i výpady osobní povahy.
»Zatímco já jsem seděl v komunistickém vězení, tak kolega Štětina byl členem Komunistické strany Československa,« prohlásil senátor ODS Jaromír Volný. Reagoval tak na předchozí vystoupení spoluautora novely a častého kritika KSČM Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených). Již včerejší jednání naznačilo, že debata bude asi do určité míry kopírovat minulou rozpravu na toto téma.
Zastánci normy připomínají nedemokratické metody komunistické ideologie a komunistické zločiny. Kritici novelu označují za nedemokratickou a neústavní, její obhájce viní ze snahy politicky likvidovat KSČM.
Ve sněmovně ale ve srovnání s minulým volebním obdobím levice oslabila – před volbami měly KSČM a ČSSD ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 111 hlasů, nyní mají oba jejich poslanecké kluby 98 členů.

O autorovi| Vladimír Šnídl, www.ihned.cz/snidl