Senát: Klubu otevřené demokracie hrozí zánik

Senátorský Klub otevřené demokracie, který býval třetí nejsilnější frakcí v horní komoře, pravděpodobně po šesti letech skončí. Tři z jeho sedmi nynějších členů, kteří letos svůj mandát obhajovali, neuspěli už v prvním kole. Senátorský klub může mít nejméně pět členů. Podle předsedkyně klubu Soni Paukrtové (za SOS) se proto aktualizovaly úvahy o sloučení s klubem SNK, kterému hrozí podobné nebezpečí. Z této šestičlenné frakce funkční období končí také třem senátorům, přičemž dva z nich se ale probojovali do finále.
»V každém případě budeme jednat o nějakých možných slučovacích akcích,« řekla Paukrtová. Jednání by měla nabrat na obrátkách až po druhém kole senátních voleb, dodala předsedkyně klubu, jehož členy jsou například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg neboJaromír Štětina.
Jejich bývalými kolegy se za dva týdny stanou kvůli volební prohře předseda zahraničního výboru Richard Sequens (za US-DEU), pražský Martin Mejstřík (za Cestu změny) a brněnský Jiří Zlatuška (za LiRA). Podobně v klubu SNK končí předseda krajanské komise Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst).
Spíše teoretická je možnost, že by klub Paukrtové posílil starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík, bývalý člen ODS a SPR-RSČ. Jako nezávislý kandidát se dostal do finále na Chebsku proti zástupci ČSSD, kde ale její kandidáti dosud neprohráli. Paukrtová se chce nejprve seznámit s Mlátilíkovými názory. V případě velkých rozdílů by Mlátilík pozvánku na členství v klubu nedostal ani v případě, že by tato frakce formálně přestala existovat, dodala Paukrtová.
Ze senátorů dalších frakcí mandát v první kole neobhájili ještě komunista Eduard Matykiewicz a předseda kulturního výboru Karel Barták (nezávislý).