Se Štětinou kandiduje i Fischer, jemuž v rádiu neprodloužili smlouvu

idnes.cz,
7. března 2019, autor: Josef Kopecký, Foto: ČTK

Kandidáty svého nového hnutí Evropa společně (ESO) pro volby do Evropského parlamentu představil europoslanec Jaromír Štětina. Je mezi nimi známý novinář Petr Fischer, který byl šéfredaktorem stanice Vltava, ale Český rozhlas mu neprodloužil smlouvu. „Musíme Evropskou unii zachránit, je ohrožena,“ řekl Štětina.

„Bojím se, že se otevřou všechny ty staré rány a vyhřeznou. Evropská unie je garantem, aby ty vojenské konflikty nenastaly,“ uvedl Štětina, který je nyní europoslancem za TOP 09 a hnutí STAN, ale už se nedokázal s TOP 09 dohodnout na nové kandidatuře.

„Voliči odmítají volit partaje, my jim nabízímu alternativu, hnutí Evropa společně,“ odvětil Štětina na otázku iDNES.cz, zda jeho hnutí jen netříští spektrum a nemůže ublížit menším liberálněji orientovaným stranám, jimž může odebrat část hlasů, takže by se do Evropského parlamentu nemusela dostat žádná z nich. „Mám tam spoustu nedodělané práce,“ řekl Štětina.

„Jsem známý jako kulturní a politický publicista,“ řekl novinář Fischer. Na něj byla nedávno upřena pozornost, když s ním veřejnoprávní rozhlas neprodloužil kontrakt v pozici šéfa stanice Vltava.

„Dvacet let se věnuji paralympijskému sportu,“ řekl další z lídrů nového hnutí ESO Jan Povýšil. Čtveřici lídrů Štětinova hnutí doplňuje Jana Spekhorstová.

Mezi hosty, kteří přihlíželi představení kandidátů hnutí, byl i prezidentský kandidát Michal Horáček. „Byl jsem pozván a přišel jsem si to poslechnout,“ řekl iDNES.cz Horáček.