Schwarzenberg bude držet řetězovou hladovku za oběti okupace roku 1968

Novinky.cz
21. srpna 2015, autor: zpe, Novinky.cz.

Za oběti okupace roku 1968 bude držet řetězovou hladovku i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Zástupci strany to oznámili v pátek na Václavském náměstí v Praze, kde spolu s iniciativou Bez komunistů.cz uspořádali vzpomínkovou akci ke 47. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Řetězovou hladovku drží vždy jeden člověk jeden den a postupně se střídají. Vstoupil do ní například zpěvák David Koller, 25. srpna by ji měl držet i Viktor Fainberg, který v roce 1968 protestoval proti ruské okupaci na Rudém náměstí.

Vzpomínkové akce na Václavském náměstí se Schwarzenberg nezúčastnil, zastoupil jej místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jednadvacátého srpna mi bylo osm let. Vzpomínky mám na zoufalství rodičů a plačící babičku,“ řekl Novinkám.

Kalousek zdůraznil, že nám nesmí být jedno, jaká je v České republice demokracie. „Omezuje nás vlastní lhostejnost,“ dodal.

Projev k pátečnímu výročí měl „pod koněm“ i europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), který mluvil o Ukrajině a „neuvěřitelném opakování lží Kremlu“.

Okupace je aktuální téma, tvrdí TOP 09
„Po roce 1989 jsme se čtvrt století domnívali, že historická interpretace událostí 21. srpna 1968 a následujícího dvacetiletí všestranné devastace české společnosti je jednoznačná a nezpochybnitelná. Avšak současný politický vývoj v Rusku a krize na Ukrajině činí ze srpnové okupace znovu aktuální téma,“ uvedla TOP 09 v prohlášení.

Ruská státní televize podle TOP 09 dnes lže svým občanům o důvodech okupace v roce 1968 stejně, jako lže Rusko světu o své roli ve válce na východě Ukrajiny.

Strana se v rámci svého prohlášení opřela i do stávající české vlády. „Sobotkova vláda pod záminkou boje s korupcí, s terorismem či migrací systematicky umenšuje práva a svobody občanů. Dalšími a dalšími zákony přidává kompetence policii, zpravodajským službám a různým státním orgánům, umožňuje jim nahlížet do soukromí občanů a kontrolovat jejich finance, majetek, podnikání,“ uvedla TOP 09.