Radar: jasno může být už koncem října

Komunisté mají vlastní návrh hlasování o základně
? Radar v Česku

Senát možná bude, stejně jako sněmovna, projednávat smlouvy o americké radarové základně v Česku už koncem října. Rozhodoval by tak o nich až po senátních volbách, ale ještě v předvolebním složení. Ani pozdější projednávání by však očekávané schválení obou smluv patrně příliš neovlivnilo vzhledem k rozložení sil v Senátu. Vládní koalice v podstatě bude mít po volbách nadále v Senátu většinu, i kdyby žádný z jejích kandidátů při nadcházející obměně třetiny horní komory neuspěl. Pak by ODS zůstalo 32 senátorů, KDU-ČSL sedm a pro smlouvu budou hlasovat i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a senátorJaromír Štětina, nestraník zvolený na návrh Strany zelených. Pro schválení smlouvy o pobytu amerických vojáků na českém území je třeba souhlasu nejméně 41 z 81 senátorů, pro přijetí související dohody o radaru stačí aktuální většina.
Sněmovna má smlouvy projednávat na schůzi, která začne 21. října, teprve v prvním čtení. Pokud je neodmítne, k závěrečnému schvalování se sejde až po listopadových volbách prezidenta USA.
Komunisté budou podle předsedy Vojtěcha Filipa navrhovat, aby smlouvy o radaru musela sněmovna schválit ústavní většinou. Uvedl to v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Pro přijetí smluv by tak musely hlasovat nejméně tři pětiny poslanců. Vicepremiér Alexandr Vondra ale namítl, že podle všech právních rozborů vlády ke schválení stačí nadpoloviční většina poslanců a senátorů.
Proti umístění radaru v Česku jsou dvě třetiny občanů. Naopak s jeho vybudováním souhlasí asi čtvrtina dotázaných. Ukázal to aktuální průzkum agentury CVVM. Na otázku, zda by o radarové základně měli rozhodnout občané v referendu, v září kladně odpovědělo 68 procent lidí. S referendem naopak nesouhlasí 25 procent dotázaných. Výsledky průzkumů od roku 2006 stále vykazují převažující nesouhlas s umístěním radaru v Česku.

***

Postoj občanů k výstavbě radaru

(rok 2008, v %)

leden únor
rozhodně souhlasí 6 7
spíše souhlasí 19 20
spíše nesouhlasí 25 25
rozhodně nesouhlasí 41 42
neví 9 6

březen duben květen
6 7 7
22 22 17
25 26 26
40 37 42
7 8 8

červen září
6 9
20 19
25 25
41 42
8 5
Pramen CVVM

68 %

lidí. Tato část obyvatel Česka se domnívá, že o radaru by měli rozhodnout občané v referendu

O autorovi| čtk, bo, Praha