Prohlášení poslanců a europoslanců zvolených za TOP 09 k prodloužení protiruských sankcí.

Poslanci za Evropskou lidovou stranu se jednoznačně shodli na doporučení pro nadcházející jednání Evropské rady, které má mimo jiné řešit i prodloužení protiruských sankcí. Jako europoslanci a poslanci zvolení za TOP 09 podporujeme toto stanovisko. Odsuzujeme ruské snahy o destabilizaci Ukrajiny a společně se stavíme za prodloužení sankcí do té doby, dokud nebudou Minské dohody plně implementovány a Krym navrácen Ukrajině. Důrazně podporujeme politiku neuznání anexe Krymu Ruskou federací. Nesmíme zapomínat na to, že potlačování základních svobod a porušování lidských práv na okupovaných územích jsou stále zjevné. Jako například v případě Krymských Tatarů, kteří jsou vzhledem k jejich hlasitému nesouhlasu předmětem cíleného útlaku.

Rusko musí respektovat územní celistvost a suverenitu Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic. Podporujeme Radu v jejím blížícím se rozhodnutí pokračovat v režimu sankcí a v případě potřeby volat po jejím zvýšení.

Doporučení Evropské lidové strany si můžete přečíst zde: http://www.eppgroup.eu/news/Position-on-renewing-sanctions-against-Russia

LUDĚK NIEDERMAYER, EUROPOSLANEC ZA TOP 09

MAREK ŽENÍŠEK. 1. MÍSTOPŘEDSEDA TOP 09

JAROMÍR ŠTĚTINA, EUROPOSLANEC ZA TOP 09

PRAHA 20. ČERVNA 2016