Praha/Brno – Parlament začal úklid v zákonech. Bojí se, že by mu ústavní soudci začali rušit další normy s takzvanými přílepky.
První zákon, který byl ještě před dvěma měsíci přílepkem, dnes projednala vláda.
Politici ODS ho však po několika týdnech raději dobrovolně „odlepili“ od zákona o zrušení ministerstva informatiky, bleskově přepsali a podali jako samostatnou normu.
Ústavní soud totiž na konci února – na popud nezávislých senátorů – vydal přelomové rozhodnutí, když zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty zkrachovalé Plzeňské banky, Union banky a Kreditní banky Plzeň. Vůbec se nezabýval odškodněním, ale jen tím, že zákon přijal Parlament nestandardně. Jako přílepek.
Dnes projednávaná novela zákona o zaměstnanosti, která se stala z přílepku samostatným zákonem, přitom pouze napravuje terminologii. Ta při sociálnědemokratické legislativní smršti zůstala loni před volbami v několika souvisejících zákonech rozdílná. Zákon je ale podle autorů nutné urychleně přijmout kvůli výkladu.
„Stáhla jsem přílepek, i když je to jen oprava formální chyby. Samozřejmě je to kvůli rozhodnutí Ústavního soudu,“ řekla Aktuálně.cz poslankyně a spoluautorka zákona Alena Páralová (ODS, Pardubice).
David Kafkavětší obrázekAutor: ODS
Každý se bojí soudu
Politici ODS – Nečas, Páralová a Kafka – měli k odstranění přílepku dobrý důvod. Pokud by totiž ústavní soudci na popud senátorů zrušili zákon, který jejich přílepek nesl, nebylo by zrušeno ministerstvo informatiky. A právě o to svedla vládnoucí koalice s opozicí tvrdý boj, rozhodovali jen jednotlivé hlasy.
„Boj s přílepky už začal. Každý se bojí Ústavního soudu. Doufám, že soud nezačne rušit zákon i retroaktivně,“ hrozí se poslanec David Kafka (ODS, Hradec Králové). „Já jsem pro to radši udělat každý zákon jednoduše, srozumitelně a jasně. Je v tom nepořádek,“ řekl Aktuálně.cz Kafka.
Navíc je také možné, že přílepek by se možná vůbec k soudu nedostal. Zastavit by ho mohl i Senát.
Senátoři z Klubu otevřené demokracie se totiž po verdiktu soudu rozhodli, že pokud jakýkoliv zákon bude obsahovat přílepek, změní ho tak, aby ho neobsahoval. A kdyby poslanci jejich změnu přehlasovali, podali by stížnost k Ústavnímu soudu.
Jaromír Štětinavětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
„Je vidět, že lze předkládat zákony bez přílepků,“ řekla dnes Aktuálně.cz senátorka Soňa Paukrtová (Jablonec nad Nisou, nez. za SOS), která je momentálně na zahraniční cestě.
Její kolega z Klubu otevřené demokracie Jaromír Štětina (Praha, nez. za SZ) míní, že v tomto případě je nutné poslance pochválit. „Sledujeme to, zatím k nám nemíří ani jeden zákon s přílepkem. Jinak bychom začali křičet,“ řekl Aktuálně.cz Štětina.
Rušit starší zákony? Soud rozhodne
Ústavní soud může zrušit ještě další zákon, který Parlament přijal coby přílepek. Brzy má rozhodovat o kontroverzní dva roky staré normě, která řeší vytěsňování drobných akcionářů (squeeze-out).
Jeho zrušení ale určitě není jisté. Zatímco první přílepek o odškodnění byl nově přijatý, u dva roky starého zákona budou soudci podle informací Aktuálně.cz více zvažovat, zda by jeho zrušení nezpůsobilo právní nejistotu.