Pobaltské státy podporují stavbu amerického radaru v České republice

Jiří PETROVIČ, moderátor
——————–
Pobaltské státy podporují stavbu amerického radaru v České republice. Vyjádřily to při rozhovorech s předsedou českého Senátu Přemyslem Sobotkou, který v Litvě, Estonsku a Lotyšsku strávil tento týden. Možnost vybudování radaru v Brdech ale nebyla jediným tématem jednání, jak uvádí náš zpravodaj Bohumil Vostal.

Bohumil VOSTAL, redaktor
——————–
Pobaltské státy vzkázaly českým senátorům, že jsou pro radar, přestože podle průzkumu je proti stavbě jednapadesát procent Čechů.

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ode všech představitelů jsem dostal poměrně jednoduchou odpověď. Jsme součástí NATO, podporujeme v podstatě postavení radaru.

Bohumil VOSTAL, redaktor
——————–
Pobaltské státy dávaly najevo, že by se americkému vojenskému zařízení na svém území nebránily, a to, že se uvažuje o jeho stavbě ve střední Evropě, považují za bezpečnostní pojistku.

Andrus ANSI, premiér Estonska
——————–
Samozřejmě, že záleží na Češích, jak se rozhodnou, pro Estonsko by ale radar byl dobrou zprávou.

Jaromír ŠTĚTINA, člen senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost /KOD/
——————–
Dokonce estonský prezident nám jasně a nedvousmyslně řekl: „Já vám závidím americkou nabídku radaru na vašem území.“

Bohumil VOSTAL, redaktor
——————–
Kromě radaru jednali čeští senátoři v Pobaltí i o přípravách na české předsednictví v Evropské unii, a taky o tom, jak společně řešit energetickou závislost na Rusku, která je jedním z nejpalčivějších problémů Evropy. Bývalým sovětským republikám je trnem v oku stavba plynovodu ze Sibiře do Německa, která povede po dně Baltského moře. Bojí se, že by Kreml mohl omezovat dodávky a navyšovat tak svůj vliv.

Valdis ZATLERS, lotyšský prezident
——————–
Je to pro nás jedna z nejdůležitějších věcí, musíme dokázat stát se nezávislí na Rusku, prostě diverzifikovat energetické zdroje.

Bohumil VOSTAL, redaktor
——————–
Baltské státy chtějí podporovat taky některé z priorit českého předsednictví v Evropské unii za rok a půl. Hlavně reformu unijní zemědělské politiky.