Paroubek: Čunek by měl rezignovat a pak ať si říká co chce

PRAHA – Stupňující se tlak na vyšetřování korupčního případu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka souvisí podle představitelů ČSSD s blížící se obžalobou. Tvrdí, že akce jsou dokonale koordinovány. Vyšetřování podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ovlivňuje i sám vicepremiér, když říká, že proti němu vyšetřovatelé postupovali zaujatě. Čunek by měl rezignovat na vládní funkci a pak ať si říká, co chce, prohlásil Paroubek na včerejší tiskové konferenci.
Stále nově vznášená podezření v Čunkově kauze mají podle předsedy bezpečnostní komise ČSSD Jeronýma Tejce vytvořit politickou objednávku pro obnovení diskuse o Čunkově senátorské imunitě. »Máme podezření, že někdo se pokouší vytvořit takovou virtuální realitu, která vyvolá nové jednání o imunitě Čunka,« řekl.
»Ukazuje se, že orgány činné v trestním řízení pracují pod obrovským, víceméně politickým tlakem,« konstatoval Paroubek. Senátor Jaromír Štětina (SZ) hraje smutnou roli, když zpochybňuje důvěryhodnost přerovského státního zástupce Radima Obsta, kontroverzní podnikatel Roman Vaškůj, který je sám vyšetřován za nezákonné ovlivňování svědkyně kauzy, disponuje interní korespondencí mezi orgány činnými v trestním řízení a svědky, zatímco vládní představitelé nepřípustně hodnotí styl vyšetřování, podotkl. Rostoucím obavám o nezávislost vyšetřování a podezřením, že se vládní představitelé snaží do případu zasahovat, může podle Paroubka předejít jen okamžitá Čunkova rezignace.
Oba politici zpochybnili dosavadní akce, které mají skandalizovat vyšetřování. To, že Inspekce ministra vnitra začala prověřovat, zda nebylo vyšetřování zmanipulováno, a opakující se úniky informací vyvolávají podle Paroubka znepokojení, že se inspekce stává »další policejní složkou ODS«. Tou první je podle něj Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, spojený s takzvanou Kubiceho zprávou, která měla ČSSD očernit těsně před loňskými parlamentními volbami.
Paroubek soudí, že Čunek svou vynalézavostí plýtvá na vysvětlování podezření z korupce a svých xenofobních výroků, a proto jako ministr pro místní rozvoj nezvládá čerpání peněz z evropských fondů. »Zdá se, že letos dáme do evropské pokladny více, než z ní vybereme,« prohlásil.