Nenávist není řešení

Senátor Jaromír Štětina se zúčastnil sobotního shromáždění „Nenávist není řešení“, které se konalo před romskou ubytovnou v novoborské Severní ulici. Přijel podpořit obyvatele Nového Boru, kteří nesouhlasí s vyvoláváním rasové nenávisti a svalováním viny na jednu etnickou skupinu. Shromáždění se zúčastnil i známý farář František Lízna, který už v roce 1992 přijal romskou národnost a evangelický farář Mikuláš Vymětal. Shromáždění na podporu Romů zazpívalo svatováclavský chorál, potom vystoupil páter Františel Lízna, který řekl, že nejdůležitější ze všeho je pomáhat chudým.

Občanská iniciativa Nenávist není řešení vznikla spontánně začátkem letošního září. Získala podporu od Amnesty international, Českého helsinského výboru, Ekumenické rady církví, iniciativy Freedom not fear a ProAlt, organizace Studenti proti rasismu či Strany zelených a mnoha angažovaných jednotlivců. Lidem, kteří stojí za iniciativou Nenávist není řešení není lhostejné, jakým způsobem se přistupuje k problematice chudoby a sociálního vyloučení, kde tyto vážné problémy právě kulminují na severu Čech, konkrétně pak v Novém Boru a jednotlivých městech Šluknovského výběžku.

„Ohlásili jsme proto shromáždění do lokalit, které jsou v tuto chvíli přímo ohroženy násilím. V Novém Boru a Rumburku se budeme snažit zklidnit situaci, ukázat, že ne všichni souhlasí s represí a eskalací rasového napětí. Obáváme se pogromu a tomu je potřeba v tuto chvíli zabránit.“ říká Monika Bunžová, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení, pracovnice Českého helsinského výboru.