Na podporu Jiřího Čunka demonstrovalo ve Vsetíně asi 150 lidí

Vsetín 13. listopadu (ČTK) – Kolem 150 lidí se dnes sešlo před vsetínskou radnicí na demonstraci na podporu bývalého vicepremiéra a starosty Vsetína Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Akci inicioval aktivista a písničkář Zbyněk Horváth. Podle něho je Čunek obětí „snahy zlikvidovat jeho osobu za každou cenu“. Nejde jen o něho, cítím velkou obavu, že v této zemi může být zlikvidován kdokoliv nepohodlný, řekl Horváth.

Podle něho politici, kteří apelují na morální hodnoty, je mají sami pokřivené. Výzvy, aby Čunek opustil své funkce, byly prý účelové. „Lidé by si měli uvědomit, že pokud politici jednou vysloví jakousi tezi morální očisty ve vysoké politice, tak je nutné tohle uchopit a dát jim tím pořádně na zadek,“ řekl ČTK Horváth. Dodal, že se spolu se svými příznivci bude z náměstí a z ulice snažit o to, aby očista politiky pokračovala.

Ve výzvě, kterou shromáždění Čunkových příznivců přečetl, se připojuje k nedávnému prohlášení vsetínské starostky Květoslavy Othové. Ta například vyzvala k odchodu z funkcí politiky, kteří pobírají nebo pobírali sociální dávky, ač měli postavené domy či úspory na účtech, s vysokými platy jezdí zdarma veřejnou dopravou anebo bydlí v bytech s regulovaným nájemným.

Další demonstraci chystá Horváth se svými příznivci na 17. listopadu, kdy se v 16:00 sejdou v dolní části Václavského náměstí v Praze. „Nahoře u koně budou mladí komunisté s programem Ne základnám, my dole budeme s politickými vězni, herci a umělci říkat, že 17. listopad nám nepřinesl tu svobodu a demokracii, kterou jsme požadovali, a že je nutné tenhle proces nějakým způsobem co nejrychleji dokončit,“ dodal Horváth.

Podle něho by v Praze měli promluvit například senátor Jaromír Štětina, Vladimír Hučín a sestra bratrů Mašínových Zdena.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek podal minulou středu demisi na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Rezignaci vysvětlil opětovným otevřením vyšetřování jeho údajné korupční kauzy. K Čunkovu odchodu z vlády přispěl silný tlak koaličních partnerů i mateřské strany kvůli informacím, že v 90. letech jeho rodina brala sociální dávky a zároveň měla na účtech 3,5 milionu korun.

Peníze podle Čunkova vyjádření pocházely z širší rodiny a měly sloužit k postavení rodinného domu a rozjetí podnikání, od něhož ale po zvolení starostou Vsetína Čunek odstoupil. Celostátní konference křesťanských demokratů tohle vysvětlení přijala a lidovci už nepožadují, aby Čunek odstoupil i z čela strany. Dnes Čunkovu demisi přijal prezident Václav Klaus.

Jan Vondrášek jpt