KSČM se podle Parlamentního institutu vlastizrady nedopouští

Praha 3. září (ČTK) – Představitelé KSČM se podle Parlamentního institutu svým odmítavým postojem k umístění americké protiraketové základny v Česku nedopouštějí trestných činů rozvracení republiky či vlastizrady, z nichž je podezíral senátor JaromírŠtětina (za SZ). Šéf senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM míní, že komunističtí politici poškozují obranyschopnost země. Na Parlamentní institut se proto obrátil s dotazem, zda tím neporušují zákon.

„Objektivní stránka rozvracení republiky je naplněna, pokud se osoby účastní násilných akcí. Tato část nebyla u popsaného skutku splněna, neboť projevy na veřejnosti nejsou násilnou akcí ve smyslu trestního zákona,“ uvedl Parlamentní institut ve stanovisku, které dnesŠtětina zveřejnil.

Komunističtí politici se podle institutu nedopouštějí ani vlastizrady, protože tento trestný čin se vztahuje na rozvracení republiky ve spojení s cizí mocí. „Jednání o protiraketové obraně je čistě politickým rozhodováním a veškeré projevy představitelů politických stran je třeba posuzovat v tomto kontextu,“ píše se dále v odpovědi.

Parlamentní institut konstatoval, že schopnost státu bránit se a odrazit útok by mohla být odmítáním základny zasažena, porušování zákona ale nepotvrdil. „KSČM se snaží o narušení obranyschopnosti státu tradičně. Už svými programovými dokumenty, v nichž usiluje o vystoupení České republiky z NATO,“ zdůraznil Štětina.

„Pan Štětina má zaprvé velmi svéráznou představu o svobodě myšlení a názorů a zadruhé se domnívám, že stále více je připraven na to navštívit psychiatra,“ reagoval již dříve na Štětinovu iniciativu poslanec a zahraniční expert KSČM Václav Exner.

Komunisté vznik základny ostře odmítají. Proti základně ale vystupují i někteří zástupciStrany zelených, která Štětinu do Senátu nominovala. Štětina spolu se senátoremMartinem Mejstříkem (za Cestu změny) v minulosti stál také za návrhem novely trestního zákona, jehož cílem je zákaz propagace komunismu.

Tomáš Neřold khj