Krajské volby on-line: ČSSD začne sestavovat krajské vlády. Všude

On-line reportáže z volebních štábů jsou uzavřeny. Krajské volby vyhrála ČSSD. Zvítězila ve všech třinácti krajích. ODS propadla. Skončila druhá a není vůbec jisté, že se v některém z krajů bude podílet na vládě. Naopak třetí komunisté mají šanci na mnoha místech vládnout se sociálními demokraty.
19:32 – Podle Gandaloviče nese vinu vedení strany
ODS – Místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič: „Odpovědnost za prohru ve volbách nese vedení strany a nikoliv hejtmani, kteří pro své kraje dobře pracovali.“
19:08 – Nečas završil smolný den
ODS – Na Jánský vršek přijel místopředseda Petr Nečas. Smolný den pro ODS završil tím, že při najíždění do dvora odřel auto. Výsledky voleb odmítl Nečas komentovat.
19:05 – Čunek uznal prohru
KDU-ČSL
– Předseda lidovců Jiří Čunek poprvé komentoval výsledky voleb. „Volby jsou ¨neúspěch. Ale stabilní voliči nás neopustili. Vládní koalici ale rozbíjet nebudeme,“ řekl.
19:03 – V Lidovém domě propukly oslavy
ČSSD
– Sociální demokraté začínají pořádně slavit. Mezi lídry ČSSD a vedení strany se začínají nosit půllitry piva.
18:45 – Zelení propadli
Zelení
– Předseda Strany zelených Martin Bursík je zklamán výsledkem krajských a senátních voleb, v nichž jeho strana neuspěla. Podle stále ještě neúplných výsledků totiž nezíská ani jednoho senátora a ani jednoho krajského zastupitele. Nejmenší vládní strana podle Bursíka doplatila na to, že se volby změnily v referendum o vládě.
18:44 – K volbám přišlo asi 40 procent voličů Ke krajským volbám přišlo přibližně 40 procent voličů. Je to nejvyšší volební účast v historii tohoto hlasování. V roce 2000 to bylo přes 33,5 procenta a v roce 2004 jen 29,6 procenta voličů. Právě vysoká účast nahrála ČSSD, která krajské volby jasně vyhrála.
18:27 – Topolánek popřel dnešní mimořádné jednání vedení strany
ODS – Topolánek v rozhovoru pro ČT popřel, že se dnes večer sejde grémium strany. To dnes odpoledne ohláil první místopředseda Pavel Bém. Topolánek tvrdí, že s Pavlem Bémem dohodl na tom, že se strana o výsledcích voleb poradí až zítra odpoledne.
18:20 – Šlégr slaví s Paroubkem
ČSSD – „Jirko, ještě šálu,“ volala na dvoře na Jiřího Šlégra jedna z asistentek Jiřího Paroubka, který se hned poté začal s hokejovou hvězdou Litvínova pózovat fotografům. Sám Šlégr, který byl jednou z hlavních tváří předvolební kampaně, stejně jako velká část sociálních demokratů neskrýval, že takhle velké vítězství nečečekal. „Jsem velmi překvapený, jak ty volby dopadly, Lidé ukázali, že je čas na změnu. Doufám, že jsem straně pomohl. Dopadlo to opravdu výborně,“ kroutil hlavou Šlégr.
18:16 – Rath se už chystá na post hejtmana
ČSSD – V Lidovém domě se začíná pomalu slavit. „Nazdar hejtmane,“ pozdravil před pár minutami v restauraci Hybernie místopředsedu poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Rath se ale zatím jako hejtman nevidí. „Ještě nás může Bendl překvapit a domluvit se s komunisty, ale nepředpokládám to. „Budeme chtít udělat menšinovou vládu s podporou ostatních stran. Nabídneme komunistům a ODS místa v krajských výborech a komisích a budeme se ucházet o jejich podporu. Jako pravděpodobnější vidím podporu KSČM,“ řekl HN Rath.
Ten potvrdil, že do chce do konce roku zrušit všechny poplatky v krajských nemocnicích. „Budu na tom jako hejtman zásadně trvat,“ dodal Rath.
18:15 – Topolánek uznal porážku Topolánek poprvé reagoval na drtivou prohru v krajských volbách. „Chtěl bych nejdříve pogratulovat vítězi voleb. Je vidět, že se přesně obrátili výsledky z posledních voleb. Většina krajů bude oranžová.“ V rozhovoru pro ČT Topolánek nechtěl rozebírat příčiny prohry. Nicméně jako jednu z nich uvedl: „Jednou z příčin je, že v Česku ještě vládnoucí strana nikdy nevyhrála krajské volby.“ Topolánek také připustil, že volební prohra bude hlavním tématem prosincového kongresu ODS, na kterém se bude volit předseda strany.
18:02 – Topolánek osiřel v sídle ODS ODS – Novináři se sešli v hospodě naproti sídlu ODS a společně sledují průběžné výsledky. V sídle strany osaměl předseda a premiér Mirek Topolánek. Všichni ostatní ho mezitím opustili. Podle neoficiálních informací odmítá svolání grémia ODS na dnešní večer, to mu ale zřejmě nebude nic platné.
17:57 – Paroubek chce ve středních Čechách vládnout s komunisty Předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil krajskou koalici s komunisty ve Středočeském kraji. To je přito jediný kraj, kde ještě ale může vyhrát ODS. ČSSD a KSČM tu ale dají dohromady více hlasů.
17:55 – Čunek se také schoval KDU-ČSL – Také předseda vládních lidovců Jiří Čunek se schoval před novináři a výsledky voleb do krajů, kde lidovci ztratili svého jediného hejtmana, odmitl komentovat. Právě přijel do volebního centra strany, ale okamžitě se zavřel ve své kanceláři.
17:55 – Jasné vítězství ČSSD Už jsou sečteny téměř všechny hlasy a lze říct, že ČSSD vyhrála krajské volby. Celkem překvapivě. Čekalo se sice, že ODS nezopakuje drtivé vítězství z před čtyř let, ale že prohraje takhle výrazně, to nikdo nepředpokládal. Jedenáct krajů už celkem jistě ovládne ČSSD. Mnohde bude mít možnost sestavit krajskou vládu s komunisty nebo lidovci. Jen ve dvou zbývajících krajích může ještě ODS vyhrát. Takto výrazná prohra může stát Mirka Topolánka na prosincovém kongresu ODS křeslo předsedy strany.
17:47 – ČSSD vyzývá Topolánka k demisi
ČSSD
– Sociální demokratům narůstají po vyhraných volbách křídla. Ještě před oficiálním sečtením volebních výsledků vyzývají premiéra Mirka Topolánka k demisi. „Krajské a senátní volby jasně ukázaly, že Topolánkova vláda nemá žádnou legitimitu vládnout dál. Voliči jasně ukázali, že jeho reformy nechtějí. Mirek Topolánek by měl co nejdřív i se svou vládou rezignovat,“ řekl HN 1. místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
17:45 – Výsledek ovlivní reformu zdravotnictvíČSSD – Výsledky voleb velmi výrazně ovlivní reformu zdravotnictví. Sociální demokraté budou ve všech nebo téměř ve všech krajích sestavovat krajskou koalici a ve všech krajských nemocnicích hodlají zrušit poplatky. Kraje přitom vlastní  většinu nemocnic v České republice. „Všude, kde budeme v koalici, poplatky zrušíme. To znamená, že Julínkova reforma končí,“ řekl HN sebevědomě 1. místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

17:26 – Topolánek odmítá sejít k novinářůmODS – Ze sídla občanských demokratů odjela většïna politiků. Topolánek se zavřel ve vrchních patrech budovy a odmítá sejít mezi novináře.

17:24 – Severočeši.cz dávají najevo zklamání Představitelé ambiciózní politické strany Severočeši.cz se netají zklamáním. V Ústeckém kraji očekávali, že obsadí nejhůře třetí místo, po ODS a ČSSD. Do kampaně investovali několik milionů korun. Jenže podle prvních výsledků získali jen 13,6 procent hlasů, zatímco ČSSD má zatím 32,4 procent, ODS 20,4 procenta a Komunisté 18,5 procenta. Sečteno je asi 85 procent.
Výsledek se projevil i na komunikaci s novináři. Reportér HN, který měl předem domluvenou účast ve volebném štábu Severočechů, se na místo nakonec ani nedostal. Jeden z lídrů této strany, Jiří Zelenka, ho ze štábu znepokojeně vyvedl. Nelíbí se mu totiž politické zpravodajství serveru iHned.cz.
17:20 – Komunisté se už vidí v koalicích s ČSSDKSČM – Komunisté jsou na koni. Po sečtení většiny hlasů vypadá, že levice, tedy ČSSD a KSČM, by ve skoro všech krajích získali nadpoloviční většinu mandátů. „Teď jsou na tahu sociální demokraté. Chceme jednat. Ale odmítáme roli pozorovatele, který jen hlasuje pro návrhy sociální demokracie – to by neodpovídalo volebnímu výsledku,“ řekl HN místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Připustil ale, že volební priority ČSSD jsou pro ně přijatelné.

17:15 – Lidovci zjišťují škody KDU-ČSL – Mistopředseda lidovců Marián Hošek si ve volebním štábu ukazuje prstem na mapě, kde všude jeho strana propadla. Je to hlavně Morava. Všichni lidovci ve štábu říkají, že je to daň za účast v nepopulární vládě.
17:08 – Topolánek utekl před novináři ODS – Zatímco novináři zpovídali prvního místopředsedu občanských demokratů Pavla Béma, dorazil na Jánský vršek předseda ODS Mirek Topolánek. Novinářům utekl a volby vůbec nekomentoval.
16:56 – Vedení ODS se večer mimořádně sejde ODS – Kvůli patným průběžným výsledkům svolaly zaskočené špičky občasnských demokratů na dnešní večer mimořádné grémium strany.
16:54 – V Lidovém domě vládne triumfátorská nálada ČSSD – Lidový dům začíná ovládat triumfátorská nálada. Šéf volebního štábu Tvrdík HN řekl, že už nikdo v ČSSD nevěří, že by mohla strana volby prohrát. „Vedeme o 260 tisíc hlasů a to už ODS nemůže dohnat. Největším překvapením jsou pro nás výsledky v Jihočeském a Pardubickém kraji. Tak dobré výsledky, které jsme v těchto krajích dosáhli, nám naše předvolební průzkumy neukazovaly,“ řekl HN Tvrdík.
16:47 – Bém: Vypadá to na volební armagedon ODS
ODS – Do sídla ODS dorazil první místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém. „Volby nejsou u konce, nicméně to vypadá, že ODS je kousek od volebního armagedonu. A že Jiří Paroubek konečně dostane skutečný nástroj na splnění svého hrůzného snu vládnout nikoliv s Marťany, ale s českými komunisty,“ řekl. Komentovat pozici Mirka Topolánka v čele strany zatím nechtěl.
16:46 – Škromach vyhlásil vítězství ČSSD – Velmi rozesmátý přišel před chvílí mezi novináře místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a jako vůbec první sociální demokrat řekl, že ČSSD už má vítězství v krajských volbách víceméně v kapse. „Je to lepší, než se čekalo. Zatím to vypadá, že budeme mít všude hejtmana, protože bez nás nikdo rozumnou koalici neudělá. Je to volební úspěch, který nemá v historii sociální demokracie obdoby. Překvapením jsou pro mě výsledky ve všech českých krajích. Na největší překvapení to zatím vypadá v Libereckém kraji, který byl vždy baštou ODS. Tam sociální demokracie opravdu významně posílila,“ řekl Škromach.
16:34 – Lídři ODS se schovávají ODS – Do volebního štábu občanských demokratů měli už před desítkama minut dorazit další lídři strany, nikdo ale nepřichází. Podle zákulisních informací totiž nechtějí komentovat průběžné výsledky krajských voleb, ve kterých zatím vítězí ČSSD.
16:21 – Paroubek: Vypadá to velmi dobře ČSSD – Spokojený Jiří Paroubek přišel po víc než dvou hodinách mezi novináře a zhodnotil průběžné výsledky, podle kterých ČSSD zatím výrazně vede: „Zatím to vypadá, že lidé chtějí změnu. Určitou roli ještě mohou sehrát větší města a velké volební obvody, ale pokud mám předběžné informace z měst, jakou jsou například Teplice, tak to vypadá pro ČSSD také velmi dobře,“ řekl Paroubek.
Zatím ale nechce říct, s kým ČSSD v jednotlivých krajích do koalice půjde. „Základní pro nás je domluvit se na programových věcech. Pokud se dohodneme s ODS, tak se dohodneme s ODS. Ale sám bych tomu nedával příliš velkou šanci. Politický střed se nám trošku vytrácí, ale byl by to náš přirozený politický partner,“ řekl před pár minutami Paroubek.
Vedení socialistů ho ale moc nepřekvapilo. „Mám čtyři dny staré průzkumy veřejného mínění a ty signalizovaly výrazné vítězství ČSSD,“ tvrdí Paroubek.
16:20 – Volební účast je zatím vyšší než minule Volební účast v krajských volbách se zatím odhaduje na skoro čtyřicet procent voličů. To je asi o deset procent víc než čtyřmi lety.
16:18 – ODS je zaskočena ODS – První představitel ODS přišel mezi novináře a komentovat zatím téměř katastrofické zprávy o výsledku ODS v krajských volbách. „Pohled na tu oranžovou mapu není jistě nikterak příjemný, je ale sečteno velmi málo hlasů a já doufám, že se to ještě obrátí,“reagoval předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. V kolika krajích by se situace ještě mohla obrátit ve prospěch ODS nechtěl odhadovat. Každopádně jsou na Jánském vršku všichni zaskočeni, mezi novináře nikdo nechodí.
16:17 – Zelení věští neúspěch pravice Zelení – Senátor za Stranu zelených JaromírŠtětina, řekl reportérovi HN Luboši Krečovi, že se obává, že volby dopadnou debaklem pravicové politiky. „Vládě se nepodařilo lidi přesvědčit, že je třeba dělat reformy a že nelze jen utrácet,“ prohlásil.
16:16 – Sociální demokraté jsou zatím velmi spokojeni ČSSD – Ve výborné náladě dorazil do sídla sociální demokracie v Lidovém domě šéf středočeské organizace Richard Dolejš. „Po sečtení čtyřiceti procent hlasů vedeme ve Středočeském kraji o víc než tři procenta, což považuji za obrovský úspěch. Nechci zatím spekulovat, ale zatím to vypadá, že bychom to mohli udržet,“ řekl spokojený Dolejš reportérovi HN Patru Vaškovi.
16:15 – Střední Čechy zatím ovládá ČSSD Ve středočeském kraji je sečtena téměř polovina hlasů a stále tady vede ČSSD vedená Davidem Rathem před ODS s lídrem a místním hejtmanem Petrem Bendlem. I tady jsou zatím sečteny malé města a vesnice. Ve středních Čechách nicméně i tady byla pravice docela silná. Zdá se tedy, že ČSSD může v tomto kraji docela uspět.
16:02 – ODS zatím v rozpacíchODS – Šéf kampaně občanských demokratů a senátor Jiří Šneberger přišel do štábu strany na Jánském vršku. Zeptal se novinářů na výsledke, když se dozvěděl, že zatím „třináct nula“ pro ČSSD, pokrčil rameny a smutně hlesl: „Co se dá dělat“.

15:57 – Komunisté zatím druzí KSČM – Komunisté sice zatím zaujímají v¨jednotlivých krajích druhé místo za sociální demokracií, což by mohlo znamenat, že se mnohde budou podílet na sestavování krajských vlád, ale optimismus krotí. „Jsou to malé obce, může se st¨át cokolï. Dokud nebudou spočítány okrsky z velkých měst, nedá se nic odhadovat,“ uvedl šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.
15:33 – Schwarzenberg: Případné vítězství ČSSD by nebylo překvapenímZelení – Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uvedl, že případné vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách by nebylo překvapivé. „Obecně platí, že strany, které jsou ve vládě, přijdou o část popularity,“ řekl ministr reportérovi HN Luboši Krečovi. Dodal, že ho trápí nízká volební účast. „To je skutečně špatná vizitka naší politiky,“ uvedl Schwarzenberg.

15:49 – ČSSD zatím vede Po sečtení čtvrtiny hlasů vede v krajských volbách ČSSD před ODS. Pro sociální demokraty zatím hlasovalo přes 36 procent voličů. ODS je zatím na druhém místě s necelými 23 procenty. Sečteny jsou ale zatím hlavně vesnice a malá města. V těch jsou sociální demokraté tradičně silnější než pravice. Volební účast zatím vychází na 39 procent.
15:33 – ČSSD si věří
ČSSD
– Sociální demokraté si velmi věří, soudě podle nálady v jejich volebním štábu. Nálada je tu velmi optimistická. První sečtené hlasy naznačují, že ve většině krajích poráží svého hlavní rivala ODS. Zatím ale nejsou sečtena velká města, kde je ODS mnohem silnější než sociální demokraté. Severočeský lídr strany Jaroslav Foldyna reportérovi HN Petrovi Vaškovi řekl: „Ještě není co slavit, ale vypadá to velmi dobře.“
15:24 – Hošek: Chceme zopakovat minulé výsledky KDU-ČSL – Místopředseda lidovců Marián Hošek řekl reportérce HN Tereze Nosálkové, že jeho strana chce obhájit volební výsledky z minula, kdy se jim podařilo získat na Jižní Moravě křeslo hejtmana a jsou v mnoha krajských vládách. „Myslím, že se ČSSD nepodařilo změnit volby v referendum proti vládní koalici,“ řekl Hošek.
15:13 – Zelení třídíZelení – Členové strany zelených právě vyzdobili restauraci Bologna v Konviktské ulici v Praze, v níž sídlí jejich štáb, plastovými kontejnery na odpadky – hosté rozdělují plasty a papír. Do restaurace Bologna dorazily další funkcionáři Strany zelených: členka předsednictva Zuzana Drhová, šéfka zelených v Praze Petra Kolínská či ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová. Na Martina Bursíka se ale stále čeká, údajně by měl dorazit až po čtvrté hodině.

15:05 – Tvrdík: Ve velkých obcích budeme slabší ČSSD – Volební manažer strany Jaroslav Tvrdík pro HN: Průběžné vedení nepřeceňujeme. Velké obce, kde jsme slabší, ještě přijdou. Tvrdík reagoval na to, že hodinu po uzavření volebních místností a po sečtení prvních hlasů ČSSD zdánlivě ovládla většinu krajů.
14:56 – ODS „vyhnala“ novináře do hospody

ODS – Občanští demokraté odřízli novináře od svých politiků, není tedy možné sledovat jejich reakce na průběžné informace o výsledku voleb, hlásí reportérka z volebního štábu občanských demokratů Marie Valášková. Žurnalisté tak musejí čekat v hospodě naproti Jánskému vršku, sídlu strany. „Naši představitelé stejně budou nahoře v prostorách budovy. Tady je málo místa, proto jsme vás museli posadit jinam. Politiky vám přivedeme na rozhovor, pokud budete chtít,“ vysvětlil mluvčí ODS Milan Bouška.
14:51 – Komunisté odcházejí ze štábu KSČM – Ve štábu komunistů utichl veškerý ruch. Z necelých dvou desítek členů strany, kteří byli ve volebním štábu těsně po uzavření hlasovacích místností po půlhodně většina odešla. Novináři početně mnohonásobně převažují.
14:43 – Zelení se ještě nesešliZelení – Štáb Strany zelených sídlí v restauraci Bologna v Konviktské ulici v Praze. Reportér HN Luboš Kreč hlásí, že půl hodiny po začátku společného sledování výsledků voleb tu zatím z vedení partaje je pouze místopředseda Martin Ander.

14:35 – Nejrychleji měli spočítané hlasy ve VlkověNejrychleji měli spočítané výsledky krajských voleb volební komisaři ve Vlkově na Českobudějovicku. Výsledky hlasování za tuto obec se na volebním serveru www.volby.cz objevily 21 minut po uzavření volebních místností. V malé obci na Českobudějovicku volilo krajské zastupitele 18 z 22 oprávněných voličů, volební účast tedy byla zhruba 82 procent. V okrsku zvítězila KDU-ČSL se ziskem 28 procent hlasů. Na druhém a třetím místě skončily KSČM a ČSSD se shodným ziskem 22 procent hlasů. Na čtvrtém místě se umístili se ziskem zhruba 17 procent hlasů zelení.

14:24 – Tvrdík: Máme šanci vyhrát
ČSSD – Volební manažer sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík řekl reportérovi HN, že podle jeho informací je volební účast kolem 35 procent. „To by znamenalo, že ČSSD má šanci vyhrát,“ řekl Tvrdík.
14:12 – Paroubek dorazil do Lidového domu
ČSSD
– Do volebního štábu sociálních demokratů dorazil předseda strany Jiří Paroubek. Reportér HN Petr Vašek hlásí, že šéf ČSSD má stále bojovnou náladu a ve svém prvním povolebním projevu zopakoval, že jeho strana je hrází proti reformám Topolánkovy vlády. Pak před novináři poděkoval lidem, kteří volili jeho stranu.
14:06 – Bohuslav Sobotka spokojen s volební účastí
ČSSD – Reportér HN Petr Vašek hlásí z právě otevřeného volebního štábu ČSSD v Lidovém domě: Právě přišel první místopředseda strany Bohuslav Sobotka a řekl, že je spokojen s volební účastí. Ta je přitom zatím poměrně nízká, což nahrává spíše ODS a KSČM, než ČSSD a Straně zelených.
14:00 – Volební místnosti se uzavřely, začíná se sčítat
Volební místnosti jsou uzavřeny, začíná se sčítat. Jako první se očekávají výsledky z menších obcí.

12:52 – Sabotáž v Chomutově, lidé lákáni do neexistující volební místnosti
Na sídlišti Kamenná a Kamenný Vrch v Chomutově někdo přelepil informační plakáty o konání voleb vyvěšené v několika domech falešnými informacemi. Ty občany mylně informovaly, že mají jít volit do zrušené základní školy. Magistrát se o tom dozvěděl v pátek, když se jeden z obyvatel Chomutova telefonem dotazoval, kam má vlastně jít volit, a upozornil na přelepené letáky. Návdavkem k tomu, u volebního místa v Kamenné také zmizela státní vlajka.

V tiskové zprávě, kterou město vydalo, tajemník radnice Theodor Sojka tvrdí, že někdo se snaží cíleně poškodit práci magistrátu při přípravě a organizaci voleb.

12:36 – Ve Zlíně skončil ve volební urně i občanský průkaz
Již v pátek se s jednou kuriozitou setkala volební komise ve Zlíně. Starší žena vhodila do urny společně s volebními lístky i svůj občanský průkaz. Jak komise prekérní situaci vyřešila, agentury nesdělily.

12:31 – Na Vsetínsku nefungoval důležitý program
Technické komplikace zažívaly volební komise v některých částech Valašského Meziříčí na Vsetínsku. V okamžiku, kdy na zkoušku chtěly spustit program pro sčítání volebních výsledků, příslušná disketa nefungovala. Program je sice volně ke stažení na internetu, ale ne všude jsou komise na něho připojeny. „Kupříkladu my jsme si museli zajistit připojení ze soukromých zdrojů,“ uvedl předseda jedné z komisí Jaroslav Cabák.

11:48 – Volební účast nízká, nahrává to spíše ODS
Do dnešních 11:00 se k volbám dostavilo v průměru přes 20 procent voličů, celkově se očekává účast kolem necelé třetiny voličů. Pokud by se tak stalo, nahrávalo by to zřejmě spíše ODS. Na druhou stranu, volby zatím více táhnou na Moravě, a právě zde se očekává, že by měla uspět ČSSD. V Olomouckém kraji se volební účast místy pohybuje až u 40 procent. Větší zájem o volby evidují úřady i na jihu Moravy. Do dnešních 10:00 už odvolilo asi 33 procent voličů.
11:32 – Rakousko si všímá broušení nožů na Topolánka
Regionální volby většinou nejsou příliš významné, v Česku to však tentokrát nemusí platit, píše sobotní rakouský deník Die Presse. Deník poukazuje na to, že volby jsou ve znamení „broušení nožů“ proti premiérovi Mirku Topolánkovi, a to nejen ze strany opozice, ale i některých oponentů uvnitř ODS.
10:56 – V Karlových Varech zmizela vlajka
Zloději navštívili také volební místnost v Karlových Varech. V noci na dnešek tam z volební místnosti v Moskevské ulici zmizela státní vlajka, která visela nad vchodem. Neznámému pachateli se ji podařilo nepozorovaně ukrást, přestože je místnost v základní škole naproti sídlu městské policie.

10:15 – Zloději komplikují volby v OstravěV základní škole v Ostravě – Záhřebu se v noci kradlo. To pro voliče v několika místních okrscích znamenalo komplikaci – místnosti se otevřely až v 8.50, jak ohlásila ve svém volebním vstupu Česká televize. Účast tu je však vyšší, kolem 30 procent.

Zloději – pachatelů bylo podle prvních poznatků víc – chtěli v noci odnést ze školy počítače, ale do volebních místností nepronikli.

10:11 – Účast zatím mezi 10 – 25 %Odhady volební účasti se po pátku pohybují nejvýše na 25 procentech. Pro výsledek voleb to může být klíčový faktor, experti se shodují, že zatímco ODS by v krajských volbách pomohla spíš celkově nižší účast, pro ČSSD bude výhodnější, pokud lidé přijdou v hojném počtu.