Koncertů pravicových extremistů v posledních letech ubývá

Praha 2. srpna (ČTK) – Koncertů pořádaných pravicovými extremisty v České republice v posledních letech ubývá. Od roku 2004, kdy jich policie zaregistrovala 30, se jejich počet v roce 2005 snížil na 20 a loni na 18. Do 30. června letošního roku se podle informací ministerstva vnitra zatím uskutečnilo devět koncertů. Podle odborníků je důvodem klesajícího počtu koncertů především tlak nevládních organizací a policie. Přívrženci krajní pravice prý také v současnosti více vyjíždějí na koncerty do zahraničí a na domácí půdě se orientují spíš na veřejné akce.

Úbytek velkých akcí spojených s hudebním vystoupením několika skupin a pořádání spíše menších oslav s reprodukovanou hudbou, popřípadě s vystoupením třeba jen jedné kapely, spojuje politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně především se zvýšeným zájmem policie. Ta v minulosti začala při větších akcích pravicových extremistů zasahovat a pořádání koncertů ztížila.

S tím souhlasí i Klára Kalibová ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které činnost pravicově extremistických skupin dlouhodobě sleduje. „V případě koncertů jim bylo jasně dáno najevo, že tudy cesta nevede. Pořádání koncertů bylo zatlačeno do ústraní,“ uvedla Kalibová.

Zvýšený zájem policie navíc podle Kalibové odrazuje od případné účasti zahraniční kapely. Místo konání koncertu se zpravidla až do poslední chvíle tají, což může mít za následek nižší účast, a tedy i nižší finanční zisk. Pořadatelé poté mohou mít problém s finanční odměnou pro zahraniční hosty, kterým se nezamlouvá ani přítomnost policie a médií.

Dalším důvodem klesajícího počtu koncertů je podle Kalibové i Mareše upadající kvalita a okoukanost českých skupin takzvané white power scény. Příznivci krajně pravicových hnutí zároveň mají podle Mareše možnost objednat si přes internet mnohem kvalitnější hudební produkce z ciziny.

Rovněž lze prý vysledovat nový trend výjezdů na zahraniční hudební akce. „Na jaře vypravili lidé z okolí neonacistického Národního odporu asi pět autobusů na koncert do Itálie. To je asi 250 lidí. V zahraničí jsou pro pořádání podobných akcí často příhodnější podmínky,“ řekla ČTK Kalibová. „Okolní státy někdy bývají k pořádání těchto koncertů benevolentnější,“ potvrdila mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká.

Podobné cesty prý navíc slouží k navázání nových kontaktů s pravicovými extremisty dalších evropských zemí.

Kalibová i Mareš rovněž poukázali na to, že neonacistická a nacionalistická uskupení se v současnosti více soustředí na propagaci svých politických postojů na veřejnosti, zejména prostřednictvím nejrůznějších pochodů a demonstrací. „Pochody jim většinou nikdo nemůže zakázat. Koncerty se ale monitorují a jejich pořádání je komplikovanější,“ uvedla Kopecká.

Kalibová v této souvislosti poukázala na vzrůstající míru agresivity slovních projevů, jejichž obsah je prý na hraně zákona. „Na nedávnou akci ve Vlašimi, nazvanou Den rasy, se příslušníci pořádající skupiny Národní korporativismus nebáli zvát prostřednictvím pozvánky, která za cíl demonstrace označovala vymezení se proti tlupám cikánských kriminálníků,“ upozornila Kalibová.

Texty českých krajně pravicových kapel, jako jsou například Conflict 88 z Plzně, Imperium z Českých Budějovic nebo Adler z Opavy, tak prý mohou být v současnosti paradoxně mnohem opatrnější, než veřejné ideologické proslovy. Rétorika, kterou ultrapravicová uskupení používají ve spojitosti s Romy, je podle Kalibové prakticky totožná se slovními obraty užívanými v Německu 30. let proti Židům.

Policisté byli v minulých letech kritizováni za to, že při koncertech ultrapravicových kapel nezasahují. Kritiku sklidili například za svůj postup při koncertu v Křtěticích na Strakonicku v září roku 2005, jehož se zúčastnilo asi 500 lidí. Na nečinnost policistů tehdy poukázala i Federace židovských obcí, Česká rada pro oběti nacismu a sdružení Tolerance.

Další kritiku za nečinnost si policie vysloužila v listopadu loňského roku po akci pravicových extremistů v Dražicích na Táborsku. Mezi kritiky se zařadil například senátor JaromírŠtětina, který se přijel na místo podívat.

Zásah si ale vyžádala akce, která se konala asi o měsíc později v Českých Budějovicích, v místním klubu Nexos. Důvodem ukončení koncertu byl podle policie text písně kapely Imperium. Policisté následně předvedli sedm lidí kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podle Kopecké nebylo trestní řízení dosud uzavřeno.

K zákroku policie podle Kalibové významně přispěla předchozí kritika za nečinnost při listopadovém koncertu v Dražicích.

Jiří Hardoš mkv