Komunisti odmítají, že by byli neústavní

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
KSČM odmítá, že by byla neústavní stranou. Reaguje tak na zprávu senátní komise, která vyzývá vládu, aby ústavnost KSČM nechala prověřit.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Třicet z osmatřiceti přítomných senátorů rozhodlo o tom, že KSČM porušuje ústavu. Tím, že neodmítá násilí jako cestu k cíli nebo tím, že marxismus, leninismus považuje za spolehlivou ideologickou zbraň. Podle stanov KSČM vychází její program z marxistické teorie otevřené novým myšlenkám a poznatkům.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestraník/
——————–
Jestliže řekne Vojtěch Filip, že je potřeba navrátit se k Leninovým myšlenkám a že Lenin byl /nesrozumitelné/ humanismem, tak to je adorace násilí a odporuje to ústavě.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Komunisti odmítají, že by měli s násilím cokoliv společného.

Miloš SOBEK, člen ÚVV strany /KSČM/
——————–
Tyhle ty věci v našem programu nikde nenajdete, ani ve stanovách, takže to samo sebe vyvracejí.

Erika SEDLÁČKOVÁ, členka ÚVV strany /KSČM/
——————–
Rozčílilo mě třeba, že podněcujeme třídní nenávist a třídní boj a není to v žádných našich dokumentech.

Zdeněk MILATA, člen ÚVV strany /KSČM/
——————–
Ta zpráva vytrhává určité, určité věci z toho kontextu a absolutně je to, je to snůška nesmyslů.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Podle předsedy komunistů bylo jednání Senátu nelegitimní a zpráva je lidsky hloupá. Vláda by měla postupovat podle zákona, jinak se budou komunisti bránit.

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/
——————–
My nejsme jakýsi otloukánek v české politice, ač se o to všichni snaží.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Nejde o nastolení diktatury proletariátu nebo o něco podobného, tvrdí spoluautor knihy o komunistické straně Petr Dudek. Stará hesla komunisti používají jen kvůli svým voličům.

Petr DUDEK, spoluautor knihy Kdo ve stínu čeká na moc
——————–
Zde jsou prostě fráze, které si oni namemorovali v předlistopadovém období a teď je s určitou umírněností pouštějí zase do oběhu.

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Návrh na rozpuštění strany může Nejvyššímu správnímu soudu podat jen vláda, anebo prezident. Kabinet má na rozhodnutí třicet dnů, prezidenta žádná lhůta neváže. Komunisti pro jistotu připravují právní analýzu, která shromažďuje argumenty podporující jejich tvrzení, že neústavní nejsou. Analýzu připravují pro případ, že by se vláda přece jenom rozhodla podnět k Nejvyššímu správnímu soudu podat. Veronika Ludvíková a Daniel Takáč, Česká televize.