Komise proti KSČM asi nevydrží

Praha – Protikomunistická senátní komise bude mít jepicí život. Svou působnost skončí na konci tohoto měsíce, kdy doběhne funkční období Senátu. Asi se tak vůbec ani nesejde. Její zřízení a účel provázejí i další pochybnosti. „Nevím čím se nechal pan senátor Štětinainspirovat, ale posoudit ústavnost může jen Ústavní soud,“ říká tajemník stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury Doc. JUDr. Jan Kysela. „I kdyby komise došla k závěru, že činnost nějaké strany je protiústavní, může se maximálně Senát obrátit na soud,“ dodává Kysela.
Neobvyklé jsou i okolnosti, ze kterých byla komise zřízena. Senátní pozvánka oznamovala projednání petice „Zrušme komunisty“, místo toho ale přišel návrh na vznik komise projednávající ústavnost nebo neústavnost politické strany.
„Když z programu nepoznáte, co se bude projednávat, tak tomu ne úplně dobře přizpůsobíte své časové možnosti,“ komentuje Kysela fakt, že pro zřízení bylo 31 poslanců ze 46 přítomných. Tedy méně než polovina všech členů Senátu. To však není jediná podivnost.
„Senát zřizuje své komise na dobu svého funkčního období, které tomuto Senátu končí na konci listopadu. Jinými slovy ta komise byla zřízena, ale automaticky za měsíc zanikne. Navíc do té doby nebude ani personálně obsazena,“ říká Kysela.
I kdyby soud nakonec komunistickou stranu zrušil, jejím příznivcům ani voličům by žádný postih nehrozil. „Zrušení strany by byl administrativní akt, který může mít různé motivy, třeba že nedodali výroční zprávu. Čili sympatie k zrušené straně nejsou trestným činem,“ dodává Kysela.