Koalice? Vyloučena je jen s komunisty

Kampaň ČSSD nám vadí, ale náš koaliční potenciál je otevřený, říká šéf zelených Martin Bursík.

* LN Zelení mohou v krajských a senátních volbách pouze získat. Co pro vás tedy bude úspěch?

Pravdou je, že máme dva zastupitele na krajské úrovni. Takže náš výsledek bude v řádu stovek či tisíců procent lepší. V podstatě nelze poměřovat nový výsledek s tím před čtyřmi lety. U senátních voleb je to pro naši stranu velmi obtížné. Zisk senátního mandátu pro mě bude úspěch. Když to bude víc senátorů či senátorek, tak to bude na veliké radování. Věřím, že poslední události z politiky nepovedou k tomu, že voliči budou znechucení a k volbám nepřijdou.

* LN Co tedy budete pokládat za úspěch v krajských volbách?

Máme na to, abychom měli zastoupení na radnicích. My si nejdeme pro posty hejtmanů či hejtmanek, protože naší rolí je spíše korigovat politiku. Věřím, že uspějeme a v koalicích zastoupeni budeme.

* LN Například ve středních Čechách se spekuluje, že by vaše strana spolu s komunisty mohla tolerovat menšinovou vládu ČSSD. Připadá to v úvahu i v jiných krajích?

Ne, ne. Ještě v minulém funkčním období jsme jako předsednictvo strany přijali usnesení, které vylučuje spolupráci s komunisty po krajských volbách. My nepůjdeme ani do koalice, ani se nebudeme podílet na nějaké tiché podpoře spolu s komunisty.

* LN Platí tedy i v krajích, že vaším nejpřirozenějším partnerem je ODS?

To neříkám, vyjadřoval jsem se ke komunistům. Náš koaliční potenciál je samozřejmě otevřený. I když je pravdou, že na naše regionální zastoupení kampaň ČSSD, která je klamavá, protože se voličům snaží vsugerovat, že jde o referendum o vládě, působí velmi negativně.

* LNV Senátu má většinu mandátů ODS. Vy jste prohlásil, že by bylo dobře, kdyby ODS neuspěla a tu většinu ztratila. Budete tedy ve druhém kole nabádat své voliče, ať nevolí kandidáty vašeho koaličního partnera?

Obecně si myslím, že je pro demokracii dobré, když ani v jedné z komor parlamentu nemá žádná strana majoritu. Z pohledu elementární politické hygieny. Z hlediska politické kultury by bylo dobře, aby tato majorita ODS skončila. Ale to neznamená, že bychom měli stanovenu nějakou strategii, že budeme podporovat všechny ostatní kandidáty. Bude to velmi individuální.

***

Mohou si jen polepšit Zelení jsou ve výhodné pozici. V krajích totiž nejsou zastoupeni téměř vůbec, do Senátu byl za stranu zvolen pouze Jaromír Štětina. Jakákoliv účast na vedení některého z krajů či zvolení senátora budou úspěchem.

Foto autor| Foto LN – Ondřej Němec