Kauza Čunek: Vesecká se vloží do prověrky Obsta

Praha – Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se vloží do korupčního případu vicepremiéra Jiřího Čunka. Po schůzce se senátorem Jaromírem Štětinou přislíbila intervenci v případě bezpečnostní prověrky státního zástupce Radima Obsta, který Čunkovo vyšetřování dozoruje.

„Paní Vesecká mi přislíbila, že se bude zajímat, zda měli její podřízení k dispozici všechny materiály, které by mohly pomoci při rozhodování o oprávněném vydání bezpečnostní prověrky státního zástupce,“ řekl Aktuálně.cz Štětina.

Otevře se znovu minulost Obsta?Jaromír Štětina

Právě Štětina vyslovil před dvěma měsíci podezření, že státní zástupce dozorující kauzu vicepremiéra Radim Obst nemusel získat oprávněně bezpečnostní prověrku. Senátor stavěl podezření na dokumentech, podle nichž jsou známy kontakty Obstovy rodiny s StB za minulého režimu. Materiály měla k dispozici i redakce Aktuálně. cz.

Státní zastupitelství to prověřilo a prověrku posvětilo. Štětina si však myslí, že nemělo k dispozici všechny informace.

„Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství nemohlo kvalifikovaně rozhodnout. Pravděpodobně neobdrželo od policie zásadní dokumenty a tím bylo uvedeno v omyl,“ míní Štětina, který vyzval Veseckou, aby se šetření zopakovalo.

Silon, Dýka, Hrob a Špunt

Chce také, aby se nejvyšší státní zástupkyně osobně seznámila se svazky BIS Silon, Dýka, Hrob a Špunt , které se Obstovy minulosti týkají.

„Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů obsahují důkazy, že obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně. Paní státní zástupkyně Hana Vrbová mi ale nemůže sdělit, zda svazky dostala,“ dodal Štětina.