Inspekce šetří, zda policie manipulovala kauzu Čunek

Praha – Inspekce ministra vnitra začala ověřovat závažné podezření, že vyšetřování kauzy šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka bylo zmanipulované.

Vyšetřování inspekce odstartoval kontroverzní podnikatel Roman Vaškůj, který je už obviněn, že se snažil Čunkovi „pomoci“ nátlakem na korunní svědkyni. Tou je někdejší Čunkova sekretářka Marcela Urbanová, která jej měla vidět s úplatkem.

Vaškůj se znovu objevuje na scéně ve chvíli, kdy policie uzavřela vyšetřování a chystá se přesvědčit státního zástupce o obžalování Čunka. Vaškůj předal inspekci sadu e-mailů. Ta zkoumá jejich pravost: pokud se potvrdí, bude to doklad možné manipulace s celým vyšetřováním kauzy Jiřího Čunka.

Podle těchto dokumentů se policisté domlouvali s Urbanovou na výpovědích. A stejně tak se soudní znalkyní Dobrilou Hrůzovou. Ta deníku Aktuálně.cz potvrdila, že si s Urbanovou psala. Ovšem podle ní šlo jen o běžné upřesňování informací při práci na posudku.

Vaškůj na dotaz Aktuálně.cz potvrdil, že dokumenty inspekci předal on. Jak se k nim dostal, však odmítl upřesnit. „Vše, co vím, jsem řekl inspekci,“ řekl Vaškůj.

Dokumenty má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Napříkald v nich stojí: „Vyhodnotila jsem testy a jsem u věrohodnosti a motivů. Tedy ještě dvě otázky. Jaký byl motiv oznámení předání dr. Novákovi? Máte další informace, které by mohly ev. přivosit p. Čunkovi nepříjemnosti, ev. stíhání. O něčem již mluvila, stačí mi jen ano, či ne,“ píše Dobrila Hrůzová Marcele Urbanové 20. dubna podle e-mailu, který Vaškůj předal inspekci. (Jde o autentický přepis, včetně překlepů.)

Urbanová: Žádné e-maily

Deník Aktuálně.cz okamžitě kontaktoval Marcelu Urbanovou, aby se mohla k e-mailům vyjádřit. „Nevím, co Vaškůj má. Rozhodně jsem si žádné e-maily s policií neposílala,“ řekla nejprve.

Marcela Urbanová

Marcela Urbanovávětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

Poté, co si vyposlechla detaily  – například s kým konkrétně z policie si měla psát – řekla: „Předložte mi tu korespondenci, teprve potom se k tomu vyjádřím…“ Pak dodala: „Nechápu, jak se dostal k mé korespondenci.“

Na opakované dotazy už odmítla odpovědět a hovor ukončila.

Soudní znalkyně: Je to má práce

Existenci korespondence potvrdila i soudní znalkyně Dobrila Hrůzová.

Odmítla však, že by šlo o jakoukoli manipulaci. „Jsem jen soudní znalec, který dělal svou práci. Naprosto odmítám, že bych chtěla cokoli ovlivňovat,“ řekla exkluzivně Aktuálně.cz.

Popsala, že se na ni obrátil Čunkův vyšetřovatel na základě doporučení, které získal od hranické policie. Ta s Hrůzovou už dříve spolupracovala. Znalkyně si pozvala Marcelu Urbanovou do své kroměřížské pracovny, kde si spolu povídaly. Hrůzová pak připravovala pro policii posudek. „Při práci nad ním mě napadaly další otázky. Nechtěla jsem paní Urbanovou znovu tahat do Kroměříže, tak jsme si vyměnily pár e-mailů. Poslala jsem jí několik doplňujících otázek,“ řekla.

A otázka na „informace, které by mohly přivodit Čunkovi nepříjemnosti?“

„Z rozhovoru jsem měla pocit, že Urbanová ví víc, že mi svěřila jen náznaky a maličkosti. Proto jsem položila tuto otázku, jak to vlastně je,“ řekla Hrůzová.

Bude mít Čunek znovu imunitu?

Dnes se kvůli těmto dokumentům mimořádně sešel bezpečnostní výbor senátu, který před časem doporučil senátorům, že Čunek má být zbaven imunity a vydán policii.

Policejní linka

Policie podezírá majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurtu, že Čunkovi jako vsetínskému starostovi v únoru 2002 předal zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

Oba obvinění odmítají.

O tom, že se jí Čunek chlubil převzetím úplatku, vypověděla na policii jeho bývalá sekretářka Urbanová.

Podle informací deníku Aktuálně.cz na schůzku dorazil i ministr vnitra Ivan Langer. Hodnověrnost e-mailů nechtěl jakkoli komentovat – a stejně tak podezření, že vyšetřování mohlo být manipulováno. „Od toho je inspekce ministra vnitra, aby to prošetřila. Věřím, že závěry budu mít co nejdříve,“ řekl Aktuálně.cz Langer.

Senátor Jaromír Štětina z bezpečnostního výboru má předloženou korespondenci mezi klíčovou svědkyní a policisty za nesmírně závažnou. Urbanová podle něj mohla být ovlivňována: „Zůstávají mi nejasné také další otázky. Například, kdo sledoval a vynesl maily vyšetřujícího policisty. Byl to jiný policista, tajná služba nebo kdo?“

Dokumenty na výboru viděl i senátor Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL): „Velmi mě to překvapilo. Jestli je to pravda, je potřeba to důkladně vyšetřit.“ Kauza se podle něj ale od začátku ukazovala jako zosnovaná. „Všechno je možné, uvidíme,“ říká senátor Ladislav Svoboda (ČSSD).

Štětina věří, že inspekce vše urychleně vyšetří. „Pokud to tak skutečně bylo, požádám o svolání imunitního výboru, na kterém navrhnu revokaci usnesení, ve kterém jsme vydali senátora stíhání,“ řekl Aktuálně.cz Štětina. „To není možné, muselo by se vše znovu projednat,“ namítl ale Svoboda.