Inspekce šetří podezření na zmanipulování Čunkovy kauzy

PRAHA – Inspekce ministra vnitra začala prověřovat, zda vyšetřování údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka nebylo ze strany policie zmanipulováno.
Kontroverzní podnikatel Roman Vaškůj, který už čelí obvinění z pokusu o uplácení klíčové svědkyně v celé kauze Marcely Urbanové, totiž inspekci nově předal několik e-mailů, ve kterých se policie s touto svědkyní domlouvala na znění jejích výpovědí.
Mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček Právu sdělil, že inspekce už zkoumá pravost této korespondence. „Inspekce oznámení přijala a začala se jím zabývat,“ uvedl Vorlíček s tím, že stížnost směřuje proti konkrétnímu policistovi, který má Čunkův případ na starosti.
Kromě policie se měla s Urbanovou na jejích výpovědích domlouvat i soudní znalkyně Dobrila Hrůzová, jak včera uvedl server Aktuálně.cz, který informaci o možném ovlivnění vyšetřování přinesl jako první. Urbanová nechtěla údajné maily komentovat, připustila však, že mohou být pravé. „Nechápu, jak se dostal k mé korespondenci,“ řekla. Pro Českou televizi Urbanová dodala, že žádné ovlivňování ze strany policie nebo znalkyně necítila.
O dopisech hovořil na včerejším zasedání senátního bezpečnostního výboru i senátorJaromír Štětina s ministrem vnitra Ivanem Langerem.
(
Štětina Právu řekl, že mu Vaškůj poslal do jeho schránky dopis. „Existuje důvodné podezření ovlivňování hlavních svědků v případu kauzy Čunek, neboť hlavní policejní vyšetřovatel si e-mailem dopisoval s hlavní svědkyní Urbanovou. Nejpodivnější je to, že údajně od neznámé osoby dostal výpisy těch e-mailů,“ uvedl Štětina.
Podle něj sám Vaškůj neví, kdo tyto výpisy pořídil. „Jestli to byli jiní policisté nebo jestli to byly tajné služby, nebo kdo to vynesl. V každém případě někdo měl zájem, aby tato korespondence byla uveřejněna a přes pana Vaškůje to takto udělal,“ dodal Štětina Právu. Vaškůj už koncem března prohlašoval, že má důkazy o Čunkově nevině.
„Všechny důkazy o nestandardním a zřejmě i protizákonném postupu policistů a o nepravdivosti tvrzení paní Marcely Urbanové jsem připraven jako svědek v kauze Jiřího Čunka předložit policii. Důkazy mne přesvědčují o tom, že skutek, ze kterého je obviněn pan Jiří Čunek a jak tento skutek popsala Marcela Urbanová a policie, nemohl být nikdy spáchán,“ řekl tehdy na tiskové konferenci Vaškůj.
Policie ho stíhá pro křivé obvinění a podplácení Urbanové.