Imunitní výbor se bude možná zabývat okolnostmi Čunkovy kauzy

Praha 29. května (ČTK) – Senátní mandátový a imunitní výbor se bude ve středu možná znovu zabývat okolnostmi případu vicepremiéra, senátora a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) chce výboru navrhnout, aby mimo jiné vyjádřil znepokojení nad délkou a způsobem práce orgánů činných v trestním řízení při šetření Čunkovy kauzy. Štětina to dnes řekl ČTK.

„Poukážu na podivná fakta, která tam hrají roli,“ uvedl senátor. Jako příklad uvedl e-maily, které si prý posílali vyšetřovatel Milan Šošovička s hlavní svědkyní a bývalou Čunkovou asistentkou Marcelou Urbanovou ze soukromých adres. Šošovička podle serveru Aktuálně.cz konzultoval se svědkyní některé otázky pro oficiální výslech.

Inspekce ministra vnitra prověřovala, zda je postup vyšetřovatelů v souladu se zákonem. Státní zástupce v Olomouci však zakrátko tento případ zastavil. Vyšetřování inspekce označil jako neodůvodněné.

Štětina chce také výboru navrhnout, aby Senát doporučil vládě odtajnění svazků BIS, které se týkají státního zástupce Radima Obsta. „Jsou možným klíčem k celé kauze, k tomu, jak nastala,“ míní senátor. Obst, který dozoruje vyšetřování Čunkovy kauzy, měl podle Štětinykontakty na komunistickou Státní bezpečností (StB) a získal neoprávněně bezpečnostní prověrku. Obst to popírá. Případem se zabývá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Obst je podle senátora nyní „procesně neprávem dozorujícím státním zástupcem“, neboť podle zákona musí být určen na každou etapu vyšetřování. Byl určen jen pro předběžné vyšetřování, podotkl Štětina. Policie vyšetřování skončila na konci dubna, Čunkovi obhájci jí navrhli vyslechnout další svědky.

Policie podezírá Čunka z toho, že v únoru 2002 jako tehdejší vsetínský starosta dostal od majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurty zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

mhm rot