Imunita jen za projevy?

PRAHA – Nejtěsnější většinou včera Senát zamítl sněmovní návrh ústavní novely, která omezovala imunitu zákonodárců. Senátoři ODS připravili vlastní, radikálnější předlohu, kterou včera začala horní komora projednávat. Podle ní mají být poslanci a senátoři trestně nestíhatelní pouze za hlasování a projevy učiněné v parlamentu. Imunita by se zužovala i ústavním soudcům.
Zatím platí, že imunita zákonodárců se nijak nezužuje. Tak to zůstane řadu měsíců, protože senátní podobu začnou nejprve projednávat výbory horní parlamentní komory, poté plénum a teprve pak se dostane na lavice poslanců. Vůbec není jisté, že se poslanci a senátoři na nějakém omezení imunity nakonec shodnou. O této věci se v obou komorách diskutuje už nejméně osm let, zatím v nich žádná představa neprošla ve stejném znění, což je podmínkou ústavního zákona. Sněmovní návrh zamítlo včera 30 z 59 přítomných senátorů. Ruku pro něj zvedli občanští demokraté a Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Sněmovna ještě před červnovými volbami schválila hlasy 125 ze 140 poslanců, aby se imunita vztahovala pouze na dobu výkonu mandátu zákonodárců. Nyní platí, že pokud parlamentní komora svého člena policii k trestnímu stíhání nevydá, je ve stejné věci obvinění už navždy vyloučeno. Novela Ústavy, kterou navrhovali poslanci, by znamenala, že po skončení mandátu by žalobce mohl v takovém případě stíhání zahájit. Doživotní imunita, jak se o ní v této souvislosti často mluví, rozhodně neznamená, že člověk, který byl členem Parlamentu, si po odchodu do »civilu« může dělat co chce.
Když s funkcí skončí, imunitu už nemá, stává se »obyčejným« občanem. Návrh ODS, který včera začali senátoři projednávat, je však o hodně přísnější. Omezuje imunitu zákonodárců jen na jejich projevy v Parlamentu. I když nakonec projde Senátem, ve Sněmovně může narazit. »V podstatě likviduje imunitu jako takovou, zůstává pouze imunita na projevy pronesené v Parlamentu ČR a zůstává imunita přestupková – taková ta dvojaká, ale trestní imunita tímto návrhem z trestního řádu mizí,« vysvětlil už před časem novinářům jeden z tvůrců novely Jiří Pospíšil. Ona dvojakost přestupkové imunity spočívá v tom, že zákonodárce si může vybrat, zda se za případný přestupek bude zpovídat před parlamentní komorou nebo před policií. »Imunita chrání zejména opoziční poslance a senátory. Je vidět, že ODS ve chvíli, kdy se dostala k moci, se pokusí všemi prostředky kriminalizovat všechny ty, kteří budou kritizovat její postoj,« reagoval už před časem na návrh ODS místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) s tím, že konkrétní stanovisko k návrhu senátorů zaujme až si ho prostuduje.