Gruzínská komunita vyzývá českou vládu

V sobotu 9. srpna se senátor Śtětina zúčastnil tiskové konference gruzínské komunity Samshoblo, která se konala v prostorách gruzínského velvyslanectví v Praze. Gruzínská komunita vyzvala vládu České republiky, její parlament a celou společnost, aby vyjádřili svou podporu mírovému řešení vzniklé situace.

                                                             

12 srpna 10.00. Gruzinská komunita „Samshoblo“ bude protestovat před velvyslanectvím Ruské federace (adresa: Pod kaštany 19/1, Praha Bubeneč) Probíhá vojenská invaze Ruska na území Gruzie, jež byla vyprovokována osetinskými separatisty v Samachablo takzvané Jižní Osetii. Cílem Ruska je vrátit Gruzii zpátky do svého vlivu, překazit vstup Gruzie do NATO a ovládnout důležitý energetický koridor vedoucí ze Střední Asie do Evropy.

 

Situace se vyostřila 5 srpna, když takzvaní jiho osetinští bojovníci zaútočili na gruzinskou policii ve gruzinské vesnici Nuli. Bylo zabito deset občanů Gruzie. Po této srážce gruzinská policie obsadila  malý kopec poblíž této vesnice za účelem zabránění další střelbě. Podobné provokace tak zvaných jiho osetinských separatistů podporované ruskou armádou minulosti byly na každodenním pořádku. Ruské mírotvorné jednotky pod vlajkou OSN nezasáhly a separatisté během dvou následujících dnů vesnici Nuli zcela zničili. Střelba se rozšířila. Večer 6 srpna vyzval gruzinský president osetinskou stranu k zastavení bojů a poslal ministra pro reintegraci pana Temnura Iakobashviliho do hlavního města této mezinárodně neuznané republiky. Ke schůzce nedošlo. Osetinská strana spěšně evakuovala obyvatele hlavního města Cchinvali a osetinkých vesnic a za podpory ruské armády zahájila masivní ofenzívu.

7 srpna gruzinská armáda zahájila operace na zastavení rusko-osetinkého ostřelování a ovládla město Chxinvali. Ten samý  den Ruská federace zdůvodnila svůj zásah své armády „obranou svých občanů“. Přes deset tisíc Ruských vojáků utočí na Gruzií. Letadla bombardují města v Gruzii a ruské vojenské lodě jsou posláni na podporu v Abkhazie. Abchážští separatisté začali útok na soutěsku Kodiri, která je pod kontrolou Gruzie. Ruská vláda odmítá slovo okupace a tvrdí že pouze „splňuje roli mírotvorce a chrání své občany“.

 

My demonstrující žádáme celý svět, aby okamžitě zvýšil tlak na Rusko a donutilo tím zastavení invaze na naše území. Za necelý týden si Česká Republika připomíná smutné  výročí okupace Českoslovenka silami Sovětského svazu. Historie se opakuje, civilizovaný svět stále zavírá oči.   Gruzinská komunita „Samshoblo“ vyzývá vládu České republiky, její parlament a celou společnost, aby vyjádřili svou podporu mírovému řešení vzniklé situace.

 

www. Samshoblo.net