Filmy o utrpení lidí míří do Olomouce

Jeden svět, festival dokumentárních filmů o porušování lidských práv, začne příští pondělí. Nabídne 18 snímků

Olomouc – Jedna z nejvýznamnějších přehlídek, která se věnuje tematice lidských práv v Evropě. To je festival dokumentárních filmů Jeden svět, který vypukne příští pondělí 26. března v Olomouci, kde setrvá další čtyři následující dny. Akci organizuje v šestnácti regionálních centrech společnost Člověk v tísni.
Zázemí olomouckému festivalu poskytne již tradičně Divadlo hudby, kde se bude v dopoledních hodinách promítat pro studenty a odpoledne a večer pro veřejnost.
Festival letos přiveze celkem osmnáct snímků z celého světa, z nichž některé – Most přes Wadi, Lekce běloruštiny a Nepřátelé štěstí – ohodnotily poroty festivalu v Praze hlavními cenami nebo čestným uznáním. „Filmové projekce doplní debaty s odborníky na daná témata. Pozvání přijali bývalý válečný zpravodaj, dnes senátor Jaromír Štětina, novinářka Petra Procházková a další zajímavé osobnosti,“ informuje Jana Fürstová, koordinátorka Jednoho světa v Olomouci.
A v čem vlastně spatřuje význam celého festivalu? „Festival přibližuje problémy současného globálního světa a informuje veřejnost o tom, co se děje ve světě, ať už to jsou války nebo humanitární či ekologické katastrofy. My si v České republice stále na ledacos stěžujeme, že nám rostou daně nebo že nemáme dost peněz, a málokdo z nás dohlédne za hranice naší země, především ty východní. Život je tam mnohem těžší a lidé ho zvládají mnohem lépe, než si tady dokážeme představit,“ říká koordinátorka přehlídky.
Jeden svět podle ní oslovuje především mladé lidi, studenty, středoškoláky a prostřednictvím filmů se jim snaží představit soubor hodnot, na kterých je postavena svobodná a demokratická společnost. Dokumentární přehlídka lidem přináší vyváženější informace, díky kterým je snazší pochopit souvislosti důležitých zahraničních politických i společenským témat. „A především, Jeden svět je schopen směrem k veřejnosti přesvědčivě komunikovat, proč se má Česká republika zasazovat za prosazování demokracie a bezpečnosti ve světě,“ dodává Fürstová.
Vzdělávací charakter a přínos festivalu ocenila začátkem tohoto roku i Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), a to čestným uznáním za výchovu k lidským právům. „Ocenění od UNESCO nás velmi těší. Předpokládám, že hlavním důvodem byla skutečnost, že na poli prosazování lidských práv je Jeden svět průkopníkem, protože k tomuto cíli používá film, jenž je jinak spojován spíše se zábavou než s osvětou a vzděláním. Cítím to nejen jako ocenění naší práce, ale i jako další potvrzení, že angažmá na poli lidských práv je něco, co Českou republiku hezkým způsobem zviditelňuje na mezinárodní scéně,“ řekl ředitel festivalu Igor Blaževič.

***

* Program festivalu

Jeden svět v Divadle hudby

pondělí

26. března
16.00 Jak se dělá revoluce, Velká Británie, 60 minut
18.00 O válce a míru, Arménie, 70 minut
21.00 Ztracená rovnováha, USA, 65 minut

úterý 27. března
16.00 Nikdy nebylo líp, Česká republika, 65 minut
18.00 Lekce běloruštiny, Polsko, 51 minut
21.00 Tři kamarádi, Nizozemí, 99 minut středa 28. března
16.00 Novoroční dítě, USA, Kambodža, 74 minut
18.00 Most přes Wadi, Izrael, 57 minut
21.00 Potupa, Pákistán, USA, 110 minut

čtvrtek 29. března
16.00 Zlomená křídla, Španělsko, 57 minut; Znásilnění jako trest, JAR, 27 minut
18.00 Kupředu levá, kupředu pravá, Česká republika, 72 minut
21.00 Duchové Abu Ghrajbu, USA, 78 minut

pátek 30. března
16.00 Japtik, Rusko, 29 minut Smlouva s ďáblem, Indie, Švédsko, Dánsko
18.00 Nepřátelé štěstí, Dánsko, 59 minut
21.00 Prokletí, Česká republika, 75 minut

sobota 31. března
18.00 Berkat a Maršo – Štěstí a svoboda, Česká republika, 70 minut (projekce v Arcidiecézním muzeu Olomouc)

Foto popis| O LIDSKÝCH PRÁVECH. Festival dokumentárních filmů s tematikou lidských práv lze navštívit od příštího pondělí do pátku v olomouckém Divadle hudby.
Foto autor| FOTO: ARCHIV FESTIVALU

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – střední Morava