Europarlament nechce naštvat ruského medvěda. Štětina chtěl řešit problémy na Krymu, ale nemůže

EuroZprávy.cz
15. prosince 2015, autor: EuroZprávy.cz/mu.

Praha/Štrasburk – Český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina chtě vystoupit před Evropským parlamentem a varovat před problémy krymských Tatarů. Návrh na zařazení tohoto bodu neprošel, politik proto svůj projev zveřejnil alespoň na sociálních sítích.

Štětina se děním na Ukrajině a v Rusku zabývá dlouhodobě, na plénu europarlamentu chtěl tentokrát pronést projev o utlačování Tatarů na Krymu. „Nepronesu ho, protože neprošel návrh frakce EPP, zařadit Krymské Tatary jako „urgent case“. Snahy nepohněvat ruského medvěda v EP stále sílí,“ posteskl si na Facebooku.

Europoslanec chtěl urgovat písemnou rezoluci týkající se krymských Tatarů. „Změny ve vládě a právním rámci provedené po anexi Krymu Ruskem významným způsobem porušují základní práva a svobody příslušníků krymsko-tatarské menšiny. Na tuto skutečnost upozornila jak nedávná hodnotící zpráva OBSE, tak zástupce organizace CrimeaSOS, pan Ridvan Bariiev, přímo na schůzi výboru DROI,“ připomíná Štětina.

Dodává, že na poloostrově anektovaném Ruskem je systematicky potačováno právo na vzdělání v tatarštině a ukrajinštině. „Snižuje se počet tatarských škol a tříd. Ohrožena je rovněž svoboda slova. Některá tatarská média byla účelově donucena ukončit činnost, například televizní kanál ATR. Dále jsou omezovány nebo potlačovány kulturní a symbolické prvky tatarské identity. Je například zakázáno organizovat oslavy významných tatarských svátků. Taková omezení svobody slova, sdělovacích prostředků a dalších národních prvků zbavují tatarskou menšinu základních demokratických nástrojů k udržení vlastní identity,“ varuje europoslanec TOP 09.

Zabránit by se podle něj mělo také porušování politických práv Tatarů. „Opakovaná opatření omezující pokojné shromažďování, prováděná od anexe Krymu ze strany místních de facto úřadů, nelze v demokratické společnosti akceptovat. Měli bychom rovněž apelovat na to, aby se nepokračovalo ve vyhošťování a zastrašování tatarských politických vůdců a aby nebyla potlačována činnost Mejlisu. Krymští Tataři potřebují v době nesvobody naši podporu. Pojďme jim tedy dát společně najevo, že nám není porušování základních práv lhostejné,“ dodává.