Diskuse o politických událostech v ČR

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Vítáme k poslechu vydání hlavní publicistické relace Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty. Od mikrofonu se dnes hlásí Ondřej Konrád. Pokus opozice vyslovit nedůvěru trojkoaliční vládě, nejnovější vývoj kauzy vicepremiéra Čunka anebo vznik frakce v poslaneckém klubu Občanské demokratické strany. To jsou hlavní náměty následujících padesáti minut, do kterých přijali pozvání komentátor Hospodářských novin Jan Macháček, dobrý podvečer.

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Dobrý podvečer.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
A můj redakční kolega a zároveň komentátor serveru Aktuálně.cz Petr Holub. Také dobrý podvečer.

Petr HOLUB, komentátor serveru Aktuálně.cz, redaktor
——————–
Dobrý večer.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Pánové, ve středu jednala Poslanecká sněmovna o tom, zda dostane vláda další důvěru, respektive, jestli se nepodaří vysvětlit, co je tedy konkrétně sociální demokracie. Komunisté většinou k takovým krokům se sami přímo neodhodlávají, ale přidávají se. I když političtí pozorovatelé nepovažovali ten pokus za příliš reálný, spíš byl vnímán jako symbolický, přeci jenom neznamená to například, že budou takové pokusy pokračovat.

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Tak já myslím, že asi budou a možná i třeba ty okolnosti budou dramatičtější. Záleží na tom, jak se bude vyvíjet osud těch reforem, nebo jak se tomu má říkat, protože reformy tomu vláda sama neříká, nebo hlasování, které souvisí se státním rozpočet a tak dále. Dá se říct, že už je to v našich tak trochu v naší politické tradici, že za posledních osm deset let se poměrně běžně v parlamentu snaží opozice vyjádřit nedůvěru vládě. Je to takový folklór tak jednou dvakrát do roka se tak děje a většinou neúspěšně.

Petr HOLUB, komentátor serveru Aktuálně.cz, redaktor
——————–
No, podle mého soudu tam šlo asi o to, že se blíží prázdniny, tak chtěli udělat jakousi tečku za tou politickou sezónou, která tentokrát trvala dva roky, tak to chtěli mít trošku s parádou. Navíc jim tedy samozřejmě vládní koalice nebo situace vůbec nahrála, protože byl odvolán z případu pana vicepremiéra Čunka státní zástupce. Byl nahrazen někým jiným a to se dá velice snadno vykládat jako vstup exekutivy do soudní moci, protože se dá libovolně spekulovat o tom, že snad některý z minstrů či z jejich poradců mohl intervenovat u paní nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. Vyvrátit to nejde a představit před lidmi během několika týdnů kritiku tohoto vládního údajného kroku, to samozřejmě byla dobrá příležitost a sociální demokraté toho využili. Ale spíš to byla jenom taková operativní záležitost. O mnoho tam nešlo.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
K tomu případu Jiřího Čunka, respektive těch změn, které se v něm dějí, se ještě dotkneme v čase příštím. Pojďme se podívat na to, když Jan Macháček říkal, že by mohly ty případné další pokusy být za dramatičtějších okolností. Letos vlastně jsou k tomu patrně příležitosti, to je schvalování toho balíčku ekonomických reforem, když tedy to slovo vlastně nepoužíváme. A potom samozřejmě také rozpočet na příští rok. Je možné, že by něco z toho přeci jen neprošlo?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
No, já bych nerad sázel. Vidím to tak padesát na padesát. Teď v okamžiku, kdy Vlastimil Tlustý vyhlásil tu frakci, o které se ještě budeme bavit, tak si myslím, že dopad toho bude spíše takový, že pokud ta frakce nebo platforma se nějak zformuje, že je to pro vládu vlastně lepší, než když neví přesně, co Tlustý je, kde stojí, co chce a co udělá, protože ta frakce se musí nějak vymezit. A protože se nevymezuje jako frakce, která se chce položit tu koaliční vládu, tak si myslím, že je v tuto chvíli o něco pravděpodobnější, že by ty reformy v uvozovkách nebo ne v uvozovkách, mohly nakonec projít. Otázka je, ale v jakém stavu projdou. Protože ona vláda se jakoby rozhodla nakonec z takového pudu sebezáchovy předhodit těm poslancům, který to všelijak budou ještě oškubávat, rozebírat, lepit a přelepovat a kdoví, co z toho vlastně vznikne, jestli to bude stát zato.

Tak Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Tak určitě to, co by se mělo odehrát na podzim, nebo začne to už v srpnu, tak bude určitě mnohem dramatičtější, než ten náš poslední týden. A na tom je v tuto chvíli zajímavé, že se opravdu nedá předpovědět nic. Já bych trochu oponoval kolegovi Macháčkovi. Nemyslím si, že to Tlustého vystoupení mohlo jakkoliv premiéra Topolánka či jeho blízké potěšit. On totiž Vlastimil Tlustý si dává takové požadavky, které naprosto vylučují to, že reforma může projít, pokud by lidovci neustoupili ze zcela zásadních požadavků. To je ta známá dvojí sazba DPH. Tlustý ji odmítá, odkazuje se na volební program ODS a pro lidovce je to zase věc, ze které nemíní ustoupit. Takže to už je jedna ze zápletek, u které nevíme, jak skončí. Lidovci ti také teď vymýšlejí celou řadu pozměňovacích návrhů, odboráři, kteří demonstrují proti vládě, tak ti už rozesílají po celém parlamentu celou řadu pozměňovacích návrhů, budou za ně lobbovat, pozvali si na koberec takzvané přeběhlíky Pohanku s Melčákem, takže jak tato jednání můžou během toho srpna dopadnout, to opravdu nikdo neví. Tam je jasné, že Topolánek se bude snažit všechno dohodnout ještě předtím, než se ty pozměňovací návrhy vůbec budou číst ve sněmovně, ale jak se mu to může podařit, to také záleží na okolnostech, o kterých dnes nemůžeme vědět. Pokud by nějak dramaticky klesla popularita této vlády, tak se koalice určitě rozklíží a třeba i lidovci a zelení si řeknou, že to nemá cenu. Takže bude to určitě hodně dramatické. Politici přijedou odpočatí z prázdnin a pustí se do sebe daleko tvrdším způsobem, než byl ten folkór, který jsme zažili v odcházejícím týdnu.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Když Petr Holub změnil ty odborářské protesty, ty se chystají především na také ty letní prázdniny. Ono o odborech nebylo v poslední době příliš slyšet. Můžeme si to vykládat tak, že se chápou příležitosti poukazovat na ty negativní stránky reformy aspoň tak, jak je oni vidí a trošíčku o sobě dát víc vědět?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
No, tak já si myslím, tak také na mě působí ty odbory poněkud těžkopádným a ochablým dojmem. Ta jejich kritika těch reforem se podle mě nesoustředí na to, co je důležité. Ale já tedy je nechci nějak ponoukat, aby se soustředily na něco jiného, to chraň bůh, ale uvidíme. Zdá se, že se nepotvrzuje to, aspoň pro mě zatím, co si spousta lidí myslí, že vlastně ty odbory jsou takovou odnoží té sociální demokracie, protože rétorika samotné ČSSD proti této koaliční vládě mi připadá daleko tvrdší a ostřejší než to, co říkají odbory, ale uvidíme, třeba se to všechno ještě nějak vyhrotí. Ale na druhou stranu to, co odboráři nestihnou teďka do začátku prázdnin, tak asi přes léto toho moc neudá, tak zase se nějak zaktivizují koncem toho léta nebo na podzim.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Já jsem ještě chtěl říct k těm odborům, že to je docela zajímavá historika, protože jak už tady říkal kolega Macháček, tak ta vláda nedělá nějaké převratné změny, kvůli kterým by musely nastat nějaké vážné spory, přesto nastaly. Ono totiž vláda opravdu neumí komunikovat. Tím si komplikuje život nejen ve sněmovně, kde ti poslanci najednou chtějí k té reformě mluvit, k čemuž tu příležitost neměli a odbory místo aby mohly nějak asistovat při tom vzniku všech těch reformních kroků, tak se jich opravdu nikdo na nic neptal, tudíž vytáhly do ulic. Je to myslím, úplně zbytečná záležitost a nemyslím si, že nejde úplně vyloučit, že na to Topolánek nějakým způsobem doplatí. Pokud se rozjedou nějaké odborářské protesty, stávky, tak ono během roku to může opravdu hodně podrýt popularitu současné vlády. Takže to je další z těch neznámých, u kterých na podzim uvidíme, co nám přinesou.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Já jsem právě chtěl teď na chvilinku jenom odbočit, než se zase vrátíme k těm předem avizovaným tématům, ale vlastně ta doba k tomu tak trošku vybízí. Ono počátku poté, co získala Topolánkova vláda důvěru v lednu, to vypadalo, že je sociální demokracie taková trošku zaskočená a nevypadala příliš akceschopně. Dnes, jak právě před chvilkou Jan Macháček poznamenal, vede tu velmi tvrdou rétoriku. Vlastně v takovém opravdu bojovém duchu. Myslíte, že to může pokračovat, nebo že to může vyústit v nějaký, nebo respektive, jaký by to mohl být cíl? Vyvolání předčasných voleb není asi přesně to, co sociální demokracie momentálně chce?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Já myslím, že oni si určitě budou chtít počkat. Samozřejmě budou pokračovat v těch tvrdých útocích a počkat si i jakou akceleraci vlastně vezmou ty průzkumy veřejného mínění. Před pár týdny to vypadalo, že sociální demokracie začíná dohánět ODS. Teďkom jeden průzkum to zase poněkud nepotvrdil, takže podle toho se bude odvíjet, jak už je tradicí, i Paroubkova taktika a strategie. Samozřejmě jedna věc je, že ta vláda je nesmiřitelná a ta druhá, ta opozice je jakoby nesmiřitelná a druhá věc je, že vláda si usmyslela, že ten batoh nebo balíček, nebo ono to nemá jméno, jak už jsem říkal, bude schvalovat jako celek a vlastně vláda záměrně vůbec nepřistoupila na to, že by s opozicí, natož potom s odbory, o tom chtěla diskutovat. Prostě oni se o tom baví jenom v koalici a vlastně ani nemají zájem s opozicí diskutovat, jestli by opozice chtěla nebo nechtěla něco podpořit nebo nepodpořit. Strategie vlády je spolehnout se na přeběhlíky a opozici ostrakizovat. V tomto případě se není čemu divit, že opozice je nesmiřitelná. Nutno říct, že ČSSD řekla, že by některé věci, jako jsou třeba stropy na sociální pojištění byla ochotna v nějaké formě podpořit, ale vláda se s nimi nebaví, nezajímá jí to, takže samozřejmě ano, je tady taková ta skoro komická nesmiřitelnost, ale na druhou stranu je otázka, kdo se jakoby začal v tomhle tom směru, takže pak ještě uvidíme, jak to všechno dopadne. Já, kdybych si měl tipovat, řekl jsem na začátku, že bych si tipovat nechtěl, ale přeci jen můj odhad je, že to co si jako reformy projde, ale bude to úplně oškubané, už to nebude a prostě vláda bude, že jakoby prošla, ale bude to málo. budou samozřejmě potřebovat další kroky k tomu, aby vlastně tato země vůbec byla schopná dodržovat i své mezinárodní závazky vůči Evropské unii a tak dále a pak znovu přijde na přetřes nějaký skutečně jako dialog s tou opozicí, který samozřejmě může i proměnit prostě tu strukturu té vlády nějakým způsobem. Těžko říct, pokud by se změnila vláda, jestli bychom museli počítat s předčasnými volbami nebo jestli by se to mohlo stát i bez předčasných voleb, kdyby neprošly reformy, kdyby neprošel rozpočet a tak dále.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Petr Holub, jaká je podle vás nejbližší strategie ČSSD? O co jí vlastně kráčí momentálně? Jenom upozorňovat na ty chyby, sbírat body nebo je tam ještě něco vážnějšího?

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Já myslím, že tam nic zas až tak vážnějšího není. Já, když hovořím se sociálními demokraty, tak z nich mám úplně jiný pocit než z občanských demokratů. Protože občanští demokraté, ti mají opravdu hodně starostí, jsou dost nervózní, rozčilují se, že pan vicepremiér Čunek ještě neodstoupil. Rozčilují se, že zelení  mají pořád námitky proti radaru v Brdech, není jisté, jak se zachovají pánové Melčák a Pohanka. Není jisté, jak velkou podporu má pan Tlustý uvnitř strany. Naproti tomu sociální demokraté nemají žádné starosti. A jakkoliv si zachovali takovou možná z tradice nebo už se tak jako změnili osobnostně, tak si zachovali takovou jako velice útočnou rétoriku, tak ve skutečnosti jsou, vypadají docela spokojeně, pojedou v klidu na prázdniny a počkají, co bude dál, jak se bude ODS dále smažit. Ono to má, já myslím, že oni vycházejí z takové logiky sociologických výzkumů, to je nakonec o Jiřím Paroubkovi známo, že rád čte. Tady jde o to, že občanská demokracie je dosud nejpopulárnější stranou z prostého důvodu, že sociální demokraté tady osm let vládli, lidé už chtěli změnu a uvěřili ODS, že ona přinese nějaké reformy, které ty poměry nějakým způsobem pročistí, změní, že se budeme mít lépe. A ODS očividně v tom prvním roce nic takového neudělá. Všechny ty reformy, tam půjde jenom o to přežít, to už tady říkal kolega. A vnést se do toho druhého roku, kdy začnou teprve ty skutečné reformy. To je strategie ODS a z pohledu sociálních demokratů je opravdu možné se jen dívat a čekat, jestli náhodou přitom ta ODS nezakopne nebo zakopne. O co určitě jde Jiřímu Paroubkovi, tak tam asi není nějaká příliš velká snaha tu vládu svrhnout, ale o co mu musí jít naprosto stoprocentně, uspět ve volbách na podzim roku 2008. Tam půjde o to, aby sociální demokracie poprvé dokázala, že není jen stranou těch  nejdůležitějších voleb, ale že i v těch druhých, což jsou senátní volby a budou to volby do krajů, se dokáže prosadit. Pokud by totiž sociální demokracie nějak výrazně uspěla, tak Jiří Paroubek se může spolehnout, že povede stranu i do těch příštích velkých voleb, takže to je asi nejdůležitější motivace a jestli k tomu dojít Tím, že se nechá vládnout nebo se ODS svrhne, tak to asi je do značné míry necháno na náhodě, protože určitě ani sociální demokracie nemůže předpovědět, co se stane s celou reformou, navíc by pro ní mohlo být docela sympatické, že ODS předstoupí před veřejnost s poměrně nepříliš hlubokou, ale už dnes nepopulární reformou, a tím skutečně by se v nejbližších letech sociální demokracie mohla zase vrátit k moci. Takže spíš asi teď sociální demokracie vyčkává, protože, jak se zdá, všechno jí hraje do karet.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Když bychom připustili, že reforma projde nebo aspoň to něco, jak říká Jan Macháček, projde, byť v trošku takovém ožižlanějším tvaru, tak mělo by, nebo je vůbec reálná šance, aby následovaly ještě nějaké další kroky v tom roce příštím či přespříštím?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
To právě je těžko říct, řekněme si, co mluví proti tomu a co mluví pro to. Tak pro to mluví, že tak jednoznačně mluví ODS, ne už tedy zbytek koalice, ale ministr Nečas kupříkladu, premiér Topolánek, že teprve v tom příštím roce přijdou ty hlavní reformy. Jenomže, když si vezmeme, že teď bude třeba schválené to ožižlané něco, a od ledna se začnou připravovat další reformy, tak nějakou dobu se o nich bude diskutovat, budou se přepisovat do legislativní do zákonné podoby a vlastně v tu chvíli najednou se přehoupne přes polovinu volebního cyklu, takže …

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Taky se přiblíží naše předsednictví v Evropské unii mimo jiné.

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Například, ale nebývá skutečně zvykem v demokraciích, aby ke konci druhé poloviny volebního cyklu se podařilo prosadit něco, co je nepříjemné, co bolí, nebo něco, co nejprve bolí a je nepříjemné, potom teprve přinese ovoce, ať už jsou to reformy nebo nějaké škrty. To se prostě nestává. Já takový příklad neznám, takže museli bychom se stát nějakou unikátní zemí. Ale na druhou stranu, a to třeba souvisí i s tím předsednictvím trochu. Už nedávno jsme byli napomenuti, že vlastně jsme takoví, i když ne ještě v těch tvrdých aktuálních číslech, ale v těch tendencích, že jsme takový lempl, nepořádní k Evropské unii. To co jsme se kdysi vysmívali Řecku, to se může za pár let stát, že takovou pověst bude mít Česká republika. Skutečně, kdyby se nepodařilo prosadit ani ty reformy, která teďka jsou na pořadu dne, aspoň trochu snížit ten deficit, tak skutečně ty výsledky budou velmi špatné a bude na nás vyvíjen velmi silný tlak ze zahraničí a z Evropské unie, abychom s tím něco dělali. A to je zase ten argument, že skutečně nějaké reformy by měly přijít a měly by tedy asi získat nějaký jiný, širší politický, politické zázemí, takže skutečně, kdyby toto neprošlo v létě a neprošel ani rozpočet s o třicet miliard korun nižším deficitem, tak ta reakce, opakuji, ze světa, z Evropy bude velmi ostrá a tvrdá a bude tady velký tlak, aby se s tím něco dělalo. Takže jde to i proti tomu, co tady říkal Petr Holub, že bychom si mohli v klidu čekat na senátní volby za rok a půl a na parlamentní volby za tři roky, tak v klidu a přitom nedělat nic, tak to si myslím, že těžko bude možné. Protože, když se nebude dělat nic, tak ty čísla skutečně budou velmi varovná.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Já jsem to tady říkal z pohledu sociální demokracie, pokud bych se na to měl zase podívat očima vlády, tak by spíše souhlasil, že něco je nutné dělat. Ovšem tady je otázka, co vlastně. Protože, když si člověk to představí, jak by to nejlépe mohlo dopadnout z pohledu Topolánkovy vlády, tak ona tedy vydrží do těch voleb v roce 2010, uskuteční tuto mírnou rozpočtovou reformu, o které je řeč a o těch dalších velkých reformách, které by měly nastat, to znamená, penze a zdravotnictví, tak o těch se nejvýš začne diskutovat, ale i to je dost. Vlastně by se s tím mohlo jít do voleb, že my jsme to nejdříve prodiskutovali a ty reformy začneme ihned po těch příštích volbách, nakonec Dzurindova vláda to udělal velmi podobně. Také to je v podstatě ideální scénář, pokud by se zároveň v těch jiných resortech provedlo to, co je slíbeno například, kdyby ministr spravedlnosti Pospíšil vydal ty nové kodexy, ať už občanský nebo trestní zákoník, kdy by ministryně Kuchtová začala reformu vysokých škol a zavedla by tady systém celoživotního vzdělávání, tak by se vlastně řeklo, no vždyť oni ti občanští demokraté opravdu dokáží tu zemi dobře spravovat. Dejme jim ještě jednu možnost. Tohle to je, myslím, ideální scénář z pohledu odéesky. Ale skutečně jsou tady problémy, které mohou nastat a není právě jisté, jestli ty okolnosti, které jsou nepředvídatelné, budou hrát této vládě do ruky. Mně teď napadají dva vážné problémy, které možná budou vidět už letos. To první je čerpání z evropských fondů. Tam očividně jsme nabrali tak zhruba půlroční a třeba se to ještě protáhne například do konce června, což máme za týden, by se měl uzavřít národní strategický referenční rámec, což je jakýsi dokument, který umožňuje, aby vůbec byly se mohly vyhlásit programy na čerpání peněz z Evropské unie. Rok po jejich vyhlášení se ty peníze mohou čerpat. Takže to je první zkouška. Pokud by se třeba tento rámec zdržel ještě, já nevím, o nějaké další tři měsíce, tak to už by byl velmi vážný problém a už jenom to by se muselo řešit odvoláním pana vicepremiéra Čunka. Korupční případ není problém. A další věc je, chodí stále horší a horší zprávy o tom, jak se snaží vybírat daň z příjmů podnikům. Je to ta daň, jejíž sazba se má od příštího roku začít snižovat, ale pokud skutečně tam bude výpadek na těch deset miliard, který už se očekává, ale třeba třicet miliard, tak se může velice dobře stát, že parlament si něco takového nebude moc dovolit odhlasovat, když bude dělat tu rozpočtovou reformu a celá ta konstrukce se rozpadne. Takže je tam ještě celá řada překážek, které ODS můžou velice zkomplikovat tu další cestu do budoucnosti.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
To byl Petr Holub. Když Jan Macháček mluvil před chvilkou o tom, že s lehkým optimismem, že by možná přeci jen se mohlo k nějakým dalším reformám v těch aspoň v tom následujícím roce přistoupit, neznamená to, že by ale musela Občanská demokratická strana změnit tu ostrakizační strategii a přeci jen začít komunikovat se sociálními demokraty především?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
No, právě, že by to asi muselo znamenat toto, protože kdyby vlastně tato koalice postavená na dvou přeběhlících vlastně se ukázala jako bezzubá legislativně, tak pokud by neměly být předčasné volby, tak by bylo potřeba hledat nějaké jiné řešení. Mluví se často o velké koalici. Ona by to nemusela být velká koalice. Spíš by to byla jednobarevná vláda ODS, s nějakou podporou v zásadních věcech od ČSSD třeba. To je jedna z mnoha možností. Samozřejmě předčasné volby se vyvolávají dost obtížně. Přeci jen pro ty poslance je to zaměstnání, je to jistota příjmů na čtyři roky a záměrně říkám pro poslance, protože je vlastně jedno, z jaké jsou politické strany. Takže ono je to samozřejmě velmi riskantní rozhodnutí z hlediska jejich rodinných a příjmových jistot, takže já bych si na předčasné volby moc netipoval.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Tak půjdeme k dalšímu tématu avizovanému a tj., vlastně to všechno souvisí se vším, to jméno tady několikrát padlo, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj, zároveň senátor a předseda strany lidové Jiří Čunek. Jeho kauza je všem velmi dobře známá. Došlo v ní k docela zásadnímu posunu. Vlastně pak souvisel i s tím hlasováním o nedůvěře vládě. Tj., že tedy byly nejvyšší státní zástupkyní vyměněni jak ten dozorující zástupce vlastně lokální, tak šéf toho vyšetřovacího týmu a s ním myslím tedy odešli i někteří další vyšetřovatelé. Jakkoliv ta kauza od počátku vypadala, že za ní jsou nějaké politické tlaky, že to, jak se všechna ta média na Jiřího Čunka vlastně vrhla, i když samozřejmě on tím svým kličkováním, špatným vysvětlováním mnohému napomáhal, tak stejně tak může působit tady ten vystup nejvyšší státní zástupkyně rovněž jako politická záležitost. Jak to nevidět jinak?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
No, tak tam je především problém v tom, že ať už je to zákonné nebo nezákonné, víme, Renáta Vesecká říká, že to zákonné je, její kritici říkají, že to zákonné rozhodně není, tak ať už je to tak či onak, tak si myslím, že je rozhodně nepřijatelné a rozhodně neobvyklé, že tento krok byl použit zrovna v případě, když má nějaký problém místopředseda vlády, tak to vypadá velmi podivně. Kdyby každou chvíli nejvyšší státní zastupitelství odebíralo tento případ tady a támhle kvůli nějakému zloději aut nebo já nevím, vrahovi z Jičína nebo z Českých Budějovic, kdyby se tohle dělo běžně, tak nikdo asi nemůže nic namítnout. Ale nedělo se to ani v případě očitých nespravedlností. Dneska vím, že teďka taková dvojice, která má velmi spadeno na pana státního zástupce Obsta, pan senátor Štětina a pan Hučín, ale kdybychom si vzali případ samotného pana Hučína, tak tam ať už si o něm myslíme cokoliv, tak evidentně tam byly velké nespravedlnosti a nesprávnosti v tom procesu, jak byl dozorován, jak vlastně státní zástupci postupovali a nikdy pan Hučín nedosáhl výměny státního zástupce a ve spoustě jiných případů nikdo nedosáhl výměny státního zástupce, tak to je samozřejmě velmi znepokojivé, protože ať už je to legální nebo nelegální, tak z toho vyplývá, že de facto tady vysoce postavený exekutivní, člen exekutivy má tady privilegium.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Skutečně jde tam přesně o tuto systémovou věc, protože opravdu pan vicepremiér Čunek, pokud by si chtěl zachovat kredit, tak by měl odstoupit, když ho policie začala vyšetřovat. Tam skutečně už se může rozjet cokoliv, celé to bude zpolitizované. Tam jde o to, že politici skutečně mají, zvláště vládní politici, mají privilegia, pokud jsou vyšetřování. Jedno z nich je ta známá imunita naprosto přehnaná. Tu tedy nemohl pan Čunek využít. Ony tam vlastně existují jiné možnosti rozhodování. A to je, tam jsou vlastně i takové neformální. Když si to nakonec vezmeme z pohledu státních zástupců, tak oni jsou zvláště paní nejvyšší státní zástupkyně paní Vesecká, odvolatelní ze strany exekutivy. Oni přirozeně mají tím pádem velice silný motiv být vstřícní k té vládě, hledat polehčující okolnosti, třeba je pak najít, jestli skutečně existují, a to je věc, ke které vůbec se neměla dávat možnost a pokud skutečně paní Vesecká takto zasáhla, pokud teď nový státní dozorující zástupce pan Salichov pana Čunka neobviní, tak skutečně ten pocit, že u nás existuje právní stát u mnoha lidí velmi poklesne. Já si myslím, že to tady ani nejde kritizovat, že by ta současná vláda se v tom chovala nějak jinak než se chovali politici dříve, že by se tím nějak vymykali z toho celkového pocitu českých politiků, že na ně zase zákony tolik neplatí. To je vidět nakonec na dvou věcech. Jedna věc je ta, že i když sociální demokraté ostře útočí na rozhodnutí paní Vesecké, tak vůbec nikdo z nich neřekl, že by státní zástupci se měli oddělit od exekutivy zhruba jako jsou odděleni soudci. Tím by se vlastně předešlo všem těmto budoucím komplikacím. O to sociálním demokratům nejde. Oni útočí na ten konkrétní případ, kdy se do podezření dostala vláda, vůči níž jsou v opozici a potom je tady ještě druhá věc, to už je ta zmíněná imunita. Tu si myslím, že možná byl vůbec nejdůležitější okamžik minulého týdne přes všechny ty divadla, která jsme viděli a to, že sněmovna již podesáté …

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Potřinácté.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
Potřinácté? Je to spočítáno, zase zamítla návrh na to, že by se omezila imunita poslanců, takže v tom si skutečně všichni politici mohou podat ruce. My jsme s tím neustále konfrontováni a já se přiznám, že bych se po tom všem velmi divil jednak tomu, že by ta imunita byla v nejbližších letech omezena a také bych se divil dost tomu, že by pan Čunek jednak byl obviněn a jednak, že by odstoupil z vlády.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
To ale právě člověk by si mohl říkat, že to, když on dával najevo, že ten dosavadní dozorující státní zástupce i ti vyšetřovatelé se vůči němu nechovají korektně, tak teď když došlo k těm výměnám, tak on by, že tedy vlastně kdyby on odstoupil, tak už by ani nebyl nebo jaksi aspoň pomyslně chráněn tou svoji funkcí. Stal by se vysloveně řadovým občanem a už by ho rozsápali. Teď tito lidé už na případu nejsou, tak by si pan Čunek mohl říkat, že pan Čunek má ideální příležitost momentálně odstoupit a platí ty dohody zřejmě, které i nadále, které mu už byly navrženy panem premiérem, že jakmile se očistí, může se vrátit na své funkce?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
To ano. Já bych možná ale ještě tedy navázal trošku na to, co tady bylo řečeno, že spousta lidí se domnívá, že naopak paní Vesecká má zájem, aby to bylo vyšetřeno a aby ten proces, aby ten proces proběhl prostě spravedlivým způsobem a že naopak to může panu Čunkovi uškodit, protože už se nebude moct stěžovat, že někdo tam byl nějak ovlivněn. Na druhou stranu už ten nový státní zástupce řekl, že mu to bude tři čtyři měsíce trvat, což je zajímavé, že vlastně možná tady přece jen spekuluji, to už bude po těch, po schvalování o tom balíčku, a tak dále, prostě tady mohl být nějaký politický tlak. Podívejte, my nejdřív potřebujeme schválit reformy a rozpočet tak zhruba a pak si s tím člověkem udělejte, co chcete, to je samozřejmě spekulace. Ale i kdyby pan Čunek nakonec dopadl u soudu špatně ze svého pohledu, tak přeci jen tady byl získán nějaký čas. Zatímco kdyby k té výměně toho zástupce nedošlo, tak se mluvilo o tom, že by ten soud mohl začít relativně brzy. Těžko říct.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Dobrá, tak přijdeme k tomu poslednímu momentu z tohoto týdne. Tady je možná nejpodstatnější i to, že poslanci opět zamítli zúžení té imunity. Ale ono to proběhlo tak rychle v tom prvním čtení, že vlastně si toho téměř ani nikdo nevšiml a ostatně veřejnost zřejmě to považuje už jenom za takový totální folklór nikdo nikdy nevěří tak jako ostatně ani vy, že k tomu je nějaká vůle. Takže pojďme k tomu, co naopak vidět bylo. Poměrně dost a tj., že vznikla na půdě poslaneckého klubu ODS jakási frakce, která, jak už jsme se mohli dočíst v novinách, se ve sněmovně přezdívá Taliban, v jejímž čele stojí exministr financí, v té ovšem vládě, která nezískala důvěru v Topolánkově vládě z loňského roku a předtím dlouholetý šéf sněmovního rozpočtového výboru a vlastně jakoby největší finanční expert nebo makroekonomický expert ODS tedy aspoň co jde o poslanecký klub. Překvapilo vás to, že to dotáhl až tak daleko, že se z toho stala taková jakoby téměř instituce z toho jeho protestu proti podobě reformy?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Tak ono se to přesně vybarví, co to je za instituci. Já si myslím, že to není až tak úplně zřejmé, kdo v ní ještě je a kdo v ní není a kdo by v ní chtěl být nebo se o něm mluví a přitom by tam nechtěl být. Já bych to zase tak dramaticky neviděl, že to je pro ODS špatná zpráva to, že je pan Tlustý tak jaksi, řekl bych, pomstychtivě naladěn vůči současnému vedení ODS, to je známá věc. To, že nějakou podporu má, která se asi mění čas od času, to je také známá věc. Takže ono se to teďka dostane jenom na nějakou přehlednější podle mě platformu. Takže z hlediska stability této koalice si podle mě o ničem nevypovídá, druhá věc je platformy nebo frakce jako takové, to já vítám, vždycky mě osobně jsou bližší politické strany, které jsou takové široké, i když pevně zakotvené, názorové proudy, které jsou nějakým způsobem pestré, kde lze kritizovat i ostře, a tak dále. Je to prostě takové lidštější a myslím si, že ten požadavek toho, aby ty strany byly takové monolity, kde nikdo se neodváží být ostře kritický, si myslím, že to dobré není. Na druhou stranu je samozřejmě určitým dokladem vyspělosti, když ty frakce nebo platformy jsou spíše ideové, že by to třeba byla platforma euroskeptická, eurorealistická, liberální, konzervativní a tak dále a já nevím, co všechno, ještě pravicová nebo středová nebo u sociálních demokratů zase taková moderněji labouristická, blairovská nebo staro-socialistická a tak dále, tak to všechno si lze představit, než když je platforma, která jakoby klade důraz jenom na dodržování programů, tak na to měly politické strany, komunistická strana za minulého režimu měla kontrolní a revizní komise, to snad má možná ODS, tak na kontroly dodržování něčeho má být uvnitř těch partají nějaká kontrolní komise, to není vlastně, ta platforma z tohoto pohledu je trošku o ničem, to je logické, že strana si má kontrolovat, jestli se program dodržuje anebo nedodržuje a má na to dokonce mít nějaké jako orgány, které mají jen dohled na starosti, takže v tomto ohledu je to zase takové nevyspělé, že ta frakce vlastně nemá zjevný program ideový, ale má program dodržování programu partaje, to je takové trošku infantilní zase na druhou stranu.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Zvláště, když ta partaj je ve vládě koaliční, to znamená, že nemůže tak docela svůj program naplňovat.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
No, mě to také přijde velmi účelové, co ten pan Tlustý tady založil. On totiž dostal opravdu širokou možnost v rámci klubu se zapojit do té diskuse o reformě. Dokonce měl za klub mluvit při těch dalších koaličních diskusích o tom, jak by se měly změnit daně. On přesto si založil frakci, která chce, nevím jakým způsobem ovlivňovat tu debatu. Takže on jednu možnost ovlivňování odmítl, ale druhou si vytvořil a z toho je vidět, že on manévruje a snaží se získat co nejlepší postavení pro nějaké další politické boje. Je to nakonec vidět i v té jeho strategii, jak on objíždí ty jednotlivé regiony po celých Čechách a Moravě a vysvětluje občanským demokratům, že tohohle bychom se neměli vzdát, což je konkrétně třeba ta jednotná sazba daně z přidané hodnoty a je pravda, že on tím způsobem docela získává především ve středních Čechách. Tam si občanští demokraté stále více uvědomují, že přišli o svého jediného ministra, byť střední Čechy jsou po Praze vůbec nejsilnějším krajem ODS. ODS tam měla vynikající výsledek. A to znamená, že Tlustý může nakonec zpět získat podporu celého toho kraje a využít ji potom třeba při příštích volbách nebo pokud by bylo třeba nějak neútočit proti Mirku Topolánkovi, proč on objíždí ty ostatní kraje? Tak on je sice přesvědčuje, že ODS by měla víc bojovat za své ideály, ale v každém případě je ubezpečuje, že on rozhodně ODS nikdy nezradí, že on vládu neshodí, že je pevný a věrný. A to je strategie, která samozřejmě někam může vést a možná i povede. On to totiž má dost těžké pan Tlustý, protože ten jeho prosto je hodně malý. On, kdyby se mohl paktovat třeba s nějakou částí opozice, třeba se domluvit se sociálními demokraty, my je teď nějakým způsobem svrhneme a pak uděláme třeba velkou koalici, tak to by se mu dnes dělala politika proti Topolánkovi. Ale to by znamenalo, že by byl na podzimním kongresu vyloučen z ODS a to si ještě jistě nepřeje. Takže on postupně zvyšuje svoji váhu uvnitř strany. On tam může celkem úspěšně mydlit schody při projednávání reformy a pak se smát panu Topolánkovi, že se na těch schodech zřítil, ale určitě ta jeho strategie je dlouhodobá, možná je zaměřená na podzimní kongres, kde jakožto šéf významné frakce zvané Taliban se stane konečně asi na pátý nebo šestý pokus místopředsedou ODS, anebo že si k nim třeba opravdu zajistí jen první místo na kandidátce Středočechů. Určitě takhle musí přemýšlet.

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
Já jenom, jestli můžu maličkost k tomu, tak on zase pan Tlustý má v mnoha ohledech pravdu, protože to, že se ta reforma tak nějak rozmělnila proti těm původním návrhům, to není tolik důsledek koaličních kompromisů a důsledek ODS a samotné opatrné politiky především ze strany ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Samozřejmě některé věci jako poplatky ve zdravotnictví tam lidovečtí poslanci jsou velmi jaksi zatím neústupní, ale jinak je to primárně věc ODS. Na druhou stranu pan Tlustý to nikdy asi nebude mít úplně snadné. Je to přeci jenom bývalý člen komunistické strany, uzavřel tady smlouvu s Nomurou, která zatím nebyla uveřejněná, až jednou uveřejněna bude, tak třeba to vzbudí o jeho osobě mnohé otazníky. Takže si myslím, že by on měl nějak se mohl dostat na post třeba předsedy té ODS, tak o tom já velice pochybuji. Já si myslím, že on je trošku na delší dobu odsouzen k tomu, že bude možná místopředsedou, možná nebude, ale že by se stal dominantní figurou ODS, o tom mám určitou pochybnost.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Člověk si samozřejmě klade otázku, jestli si Vlastimil Tlustý myslel, když byl v té vládě Mirka Topolánka, která nezískala důvěru, že může mnohem víc z té své reformní představy prosadit loni na podzim?

Jan MACHÁČEK, komentátor Hospodářských novin
——————–
No, to si asi myslel, ale zároveň on už se choval velmi arogantně. Jeho kolegové z vlády popisují, že on byl málo připraven na jednání vlády. Víme, že jsou také věci, že odhadoval kolik by ta republika mohla v arbitrážích zaplatit, dával ty inzeráty, zbavil se nejschopnějších lidí na tom ministerstvu, takže on skutečně si tak jako nabíhal na to, aby dopadl tak jak dopadl.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
S tím bych do značné míry souhlasil, protože, vezměme si dva ministry první Topolánkovy vlády, kteří byli vlastně nejkontroverznější. Na jedné straně to byl právě pan ministr financí Tlustý a druhý to byl ministr vnitra Ivan Langer. Oba dva čelili zdaleka největším útokům nejen opozice, ale i médií a co vidíme po necelém roce vlastně po půlroce, ministr Tlustý se do té další vlády nedostal, asi k tomu měl pan Topolánek i nějaké věcné důvody. A ministr Langer je teď označován za jediného člena vlády, který už má nějaké výsledky, který neustále se představuje v úspěšném boji proti zločinu, takže odvolat pana Langera, i kdyby pan Topolánek chtěl, fakticky by nebylo možné takže tady je skutečně pravda, že pan Tlustý neuspěl v tom svém boji jako Langer. Na druhou stranu je také ale určitě pravda, že pan Tlustý, ať je jaký chce, tak jemu jde v každém případě o věc. On už od roku 1998 trvá na tom, že má být rovná sazba daně z příjmu, objížděl s tím celou republiku před volbami v roce 2006. ODS mu skutečně vděčí za ten volební výsledek a to, že se ho zbavili na těch financích, to může chápat nejen on, ale značná část jako jistou nespravedlnost a on, ať už cokoliv dělal na tom ministerstvu financí, ať už cokoliv dělá teď, tak mu jde o to prosadit tuto svou myšlenku, kterou se opravdu zcela vážně už přes osm let zabývá a je plně přesvědčen, že by zreformovala české hospodářství tak, že by rostlo rychleji než na Slovensku a to si zaslouží značné úcty a na druhou stranu je pravda, že právě při tom jeho působení na ministerstvu financí to většina českých ekonomů toto dobrodružství, jak říkali, odmítli.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
A přitom je na tom ještě zvláštní to, že by tak strašně chtěl, aby ty věci prošly, ale že nevidí tu realitu, tj. toho, té trojkoalice, která navíc bez těch dvou sociálních demokratů bývalých nemůže se vlastně vůbec ani nadechnout.

Petr HOLUB, komentátor Aktuálně.cz
——————–
To je asi vůbec nejvážnější námitka, protože on sám říká, že by do kompromisu šel, ale jmenuje několik věcí, o kterých je zřejmé, že by do toho lidovci jít nemohli. Samozřejmě potom v těch konkrétních jednáních v rozpočtovém výboru nebo mezi koaličními poslanci se nakonec pan Tlustý může shodnout i s lidovci na nějakém kompromisu, může tam opravdu něco vyjednat. On je nesmírně schopným vyjednavačem. A pak to představit jako svůj úspěch a bude moct právě na tom podzimním kongresu říkat: Podívejte se, co jsem vyjednal, když pan Topolánek před těmi lidovci ustupoval. Ale to se spíš v tuto chvíli bavíme o strategiích a co se stane po půlce srpna, až se začne znovu v parlamentu jednat, to z toho zase nemusí úplně vyplývat, protože se opravdu mohou změnit ty vnější podmínky, třeba skutečně se nebude dařit vybírat daň z příjmů podniků a začnou se politici bavit úplně o něčem jiném.

Ondřej KONRÁD, moderátor
——————–
Tak a tím už končí toto vydání Názorů a argumentů, hlavní publicistické relace Českého rozhlasu 6.